Web
Zmiany w Google: Strony Mobilne lepiej oceniane przez algorytmy
3 lata temu
21 kwietnia Google wprowadził zmiany w swoich algorytmach. Są one związane z korzystaniem z wyszukiwarki na mobilnych urządzeniach. Mobilny charakter strony będzie istotnym czynnikiem wpływającym na ranking witryny w wynikach wyszukiwania.
Użytkownicy internetowi powinni uzyskiwać najbardziej istotne i aktualne wyniki wyszukiwania bez względu na to, czy korzystają z desktopów, tabletów czy smartfonów. Ponieważ coraz więcej osób wykorzystuje urządzenia mobilne do przeglądania internetu, Google postanowił dostosować swoje algorytmy do ich oczekiwań. Dzięki temu wyszukiwarka Google stanie się jeszcze bardziej przyjazna dla użytkowników. Oznacza to również pewne zmiany w projektowaniu stron internetowych.

Zmiana Google będzie dotyczyć wyszukiwań mobilnych na całym świecie i we wszystkich językach. Będzie mieć duży wpływ na ranking stron www w mobilnych wynikach wyszukiwania. Celem jest zagwarantowanie użytkownikom jak najlepszych jakościowo wyników wyszukiwania, zoptymalizowanych pod kątem urządzeń, przy pomocy których korzystają z internetu. 

Czy moja strona jest Mobile-Friendly?

Jeśli chcesz przekonać się, czy twoja strona jest przyjazna urządzeniom mobilnym, a zatem czy będzie dobrze “oceniona” przez algorytmy Google, wystarczy wykonać Mobile Friendly-Test. Nie musisz się martwić, jeśli po przetestowaniu strony pojawi się taka informacja:
 
Rewelacja! Strona przyjazna
 
Jeśli jednak Twoja strona nie przejdzie pomyślnie testu, Google poinformuje Cię, co należy na niej poprawić:
 
Strona nieprzystosowana do urządzeń przenośnych
 
Aby uzyskać więcej informacji na temat przyjaznych stron mobilnych, możesz sprawdzić Przewodnik po Stronach Mobile-Friendly przygotowany przez Google.
 
Jeśli posiadasz stronę www i jesteś jej administratorem, możesz stworzyć konto na Webmaster Tools, gdzie znajduje się Mobile Usability Report, czyli zestawienie problemów z użytecznością mobilną twojej witryny. 

Co to zmieni w praktyce?

Algorytmy analizujące strony www pod kątem ich użyteczności mobilnej mogą rzeczywiście przyczynić się do sporych zmian. 
Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w Polsce tylko 5% firm i 30% sklepów internetowych posiada witryny dostosowane do urządzeń mobilnych. 
Nowy algorytm przyczyni się do tego, że serwisy bez wersji mobilnej zniknie z mobilnych wyników wyszukiwania. Nawet wysoka pozycja, którą strona zawdzięcza twoim inwestycjom w pozycjonowanie, w tym przypadku nie będzie miała większego znaczenie.
 
Co to znaczy? Stracisz klientów, którzy korzystają z wyszukiwarki na urządzeniach mobilnych. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że obecnie co druga osoba posiada smartfon i większość ludzi wykorzystuje urządzenia mobilne do surfowania po internecie, sprawa nabiera nieco poważniejszego wymiaru. Pora więc poważnie zastanowić się nad ewentualną poprawą strony internetowej. Jeśli nie chcesz lub nie możesz w tym momencie zdecydować się na responsywną stronę, wystarczy stworzyć porządną wersję mobilną.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www