Wizerunek firmy, czyli jak cię widzą, tak kupują
3 lata temu
Wizerunek to sposób, w jaki firma jest postrzegana na rynku. Składają się na niego m.in. wszystkie cechy, które odróżniają ją od innych, przede wszystkim od konkurencji. To subtelna obietnica, że dana firma, marka, produkt posiada wszystko, czego potrzebują potencjalni klienci. Logo, slogan, hasło, sposób, w jaki firma komunikuje się z odbiorcami - oto najważniejsze (choć nie jedyne) elementy wpływające na wizerunek.
Wizerunek firmy porównać można do tożsamości - faktów i cech pozwalających zidentyfikować firmę. Dzięki temu można wyróżnić się na tle konkurencji, zaistnieć w określony i zamierzony sposób w umysłach konsumentów. To sposób komunikacji z odbiorcami (klientami, konkurencją, społecznością, całym otoczeniem itd.) za pośrednictwem różnych nośników, takich jak: nazwa, logo, opakowania produktów, reklamy, materiały handlowe, strona www.

Wizerunek to obraz marki, jej wyobrażenie powstające w umysłach ludzi po odebraniu i zdekodowaniu sygnałów, które firma wysyła firma poprzez różnego rodzaju komunikaty marketingowe i reklamowe. Są one następnie odbierane, kodowane i interpretowane przez otoczenie. Cała sztuka polega na tym, aby wizerunek, czyli obraz firmy w głowach ludzi, był jak najbardziej zgodny z wizerunkiem, czyli z tym, jak chcemy, aby nas widziano.

3 główne elementy wpływające na wizerunek:
  • Elementy Wizualne: kolory, kształty, czcionki, symbole mające wpływ na uczucia i wrażanie w odniesieniu do marki
  • Elementy Kulturowe reprezentowane przez wartości i tożsamość marki. Mają one swoje odzwierciedlenie w sposobie komunikacji i codziennym zarządzaniu relacjami z klientami czy partnerami.
  • Elementy Racjonalne reprezentowane przez ofertę marki. To charakterystyczne cechy związane z jakością, konkretne właściwości lub parametry, a także ceny.

Dlaczego wizerunek jest tak ważny?

Wizerunek ma bezpośredni wpływ na reputację. O reputacji firmy możemy mówić w kontekście dobrego imienia, poważania, jakim się cieszy. Ale do tego dodać należy również cechy jakościowe, które odróżniają firmę od konkurentów. Pozytywny wizerunek proporcjonalnie przekłada się na szacunek. Głównym celem budowania reputacji jest rzecz jasna budowanie pozytywnych i trwałych relacji z otoczeniem.

Firma z dobrą reputacją

Budowanie dobrej reputacji należy zacząć od budowy silnego, konsekwentnego i spójnego wizerunku. Ten element może dać przewagę nad konkurencją, czasami nawet bardziej niż oferta produktowa czy usługowa. Ta przewaga powoduje, że klienci chętniej wybierają dane produkty bądź usługi, a co za tym idzie - przychody są bardziej stabilne. Solidnie zbudowany wizerunek, a więc również dobra reputacja, ma ogromny wpływ na pozycję firmy na rynku.

Jak kształtować wizerunek?

Efektywne zarządzanie wizerunkiem wiąże się przede wszystkim z systematycznym realizowaniem długoterminowych i precyzyjnie zaplanowanych działań komunikacyjnych. Ich celem jest realizowanie następujących założeń:
  • wyróżnienie firmy spośród konkurencji. Warto jednak od razu wyjaśnić czym jest “wyróżnienie”. To konsekwentne prezentowanie tożsamości firmy, a nie “odróżnienie, czyli prezentowanie innego od konkurentów znaku graficznego.
  • precyzyjne określenie wartości i pozycji firmy na rynku
  • prezentowanie indywidualnego charakteru firmy
  • zaangażowanie pracowników firmy w realizację wspólnych celów

Dlaczego tak wiele firm ma kłopoty z wizerunkiem?

Droga do kształtowania dobrego wizerunku pozornie wydaje się prosta. A jednak bardzo wiele firm ma kłopoty z tym, w jaki sposób postrzegają ich klienci. Są dwie podstawowe przyczyny:
błędy i niekonsekwencje w budowaniu tożsamości firmy
problemy z właściwym komunikowaniem tożsamości

Brak spójności w budowaniu wizerunku powodują, że jedne komunikaty firmy zaprzeczają innym. Klienci otrzymują więc sprzeczne sygnały.

Nierzadko zdarza się, że to, co w wielu firmach nosi miano “wizerunku”, jest w rzeczywistości zbiorem niepowiązanych ze sobą, przypadkowych elementów. Zazwyczaj w sytuacji, kiedy trzeba zaprezentować się otoczeniu okazuje się, że brak pomysłów, jak zrobić to najlepiej, a posiadane narzędzia wykorzystywane są do przypadkowych działań, które w konsekwencji nie dają niczego oprócz faktur i kolejnych nierozsądnych kosztów. Często okazuje się, że wyznaczone działy w firmach nie potrafią samodzielnie opracować optymalnego planu działania w ramach posiadanego budżetu.

Niektóre z firm nie zastanawiają się tak naprawdę nad sensownością produkowanych przez siebie reklam. Nie są w stanie samodzielnie znaleźć skuteczniejszych, alternatywnych form promocji, które bardzo często okazują się skuteczniejsze i tańsze, a jednocześnie znacznie lepiej nadają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www