Top 8 portalów społecznościowych
2 lata temu
Social media to temat rzeka. Jest tak wiele portalów społecznościowych, które służą do promocji firmy i nawiązania bliższego kontaktu z klientami w Internecie. Do liderów rankingów Social Media zaliczamy m.in. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, LinkedIn, Tumbrl, Pinterest i Youtube. Które z podanych portali społecznościowych najbardziej pasują do Twojej działalności? Jak w praktyce prowadzić fanpage? Przyjrzyjmy się poszczególnym serwisom razem.
 
1. Facebook
Prowadzenie fanpage’a na Facebooku umożliwia informowanie zainteresowanych użytkowników o innowacjach w firmie, postępach w pracy, nowych ofertach, ciekawych wydarzeniach i artykułach branżowych oraz jest dobrym narzędziem do organizowania konkursów online. Facebook jest prosty w obsłudze, a dobrze zaplanowane posty pozwalają na dotarcie do szerokiego grona grupy odbiorców. Co więcej, za drobną opłatą możemy “promować posty”, to znaczy wyświetlać nasze wpisy na tablicach osób, których wiek, płeć i miejsce zamieszkania dostosowaliśmy w ustawieniach.
 


2. Twitter
Portal, który stawia na mikroblogowanie. Wielkość tweetów jest ograniczona do 140 znaków, dlatego jeżeli chcemy coś zareklamować, podajemy link do strony docelowej. Na Twitterze istnieje duża szansa na interakcje z klientami: kiedy zadajemy pytanie, występuje niemałe prawdopodobieństwo, że ktoś na nie odpowie i udostępni je dalej. Dodatkowo, używając hashtagów przy słowach kluczowych wrzucamy tweeta do wielu kategorii, które z kolei służą użytkownikom do poszukiwań interesujących ich zagadnień, co może mieć wpływ na wyższą oglądalność naszego profilu, a w efekcie końcowym pozytywny wizerunek naszej marki.
 


3. Instagram

Serwis społecznościowy, który kocha zdjęcia, filmy i grafiki. Przed udostępnieniem danego materiału, możemy szybko i łatwo dodać do niego różnego rodzaju filtry. Co więcej, Instagram jest wygodnym narzędziem, które pozwala nie tylko dzielić się artystycznymi wizjami własnych produktów, ale także szukać inspiracji u użytkowników z całego świata i pokazywać im swoje dotychczasowe dzieła. Jeżeli prowadzisz restauracje lub jesteś fotografem, śmiało reklamuj swój produkt. Postaraj się nadać swoich zdjęciom konkretną tematykę i publikuj używając hashtagów - w ten sposób Twoje unikatowe grafiki zainteresują większą liczbę odbiorców.
 


4. LinkedIn

LinkedIn jest dobrym miejscem do tworzenia sieci kontaktów (networking), budowania pozytywnego wizerunku marki i promocji działalności na polu biznesowym. Konto na portalu, tzw. CV online, posiadają firmy, rekruterzy, osoby szukające pracy czy kontaktów zawodowych. Warto także inwestować w reklamy na portalu, gdyż LinkedIn wprowadził nieprzeciętną możliwość targetowania, dzięki której reklamy trafiają do konkretnej grupy odbiorców. Podsumuwując, jeżeli chcesz promować siebie, swoją markę, poznawać strategię konkurencji i dowiadywać się o nowościach w branży, konto na LinkedIn jest dla Ciebie.
 


5. Snapchat
Jeżeli chcesz pokazać swoją firmę “od kuchni”, organizować konkursy lub zaprezentować funkcjonalność swojego produktu, skorzystaj z jednego z najbardziej popularnych komunikatorów multimedialnych! Snapchat to bardzo prosta zarówno w teorii jak i w praktyce aplikacja: jego funkcją jest przesyłanie kilkusekundowych zdjęć lub filmów, które po wyświetleniu zostają skasowane z urządzenia odbiorców. Mając do dyspozycji gotowy film lub zdjęcie możesz dodać do niego filtr, krótki opis, narysować kreatywny element pisakiem, dodać na MYSTORY i podzielić się energią Twojej marki na Snapchacie. Spraw, żeby snap nie zniknął z pamięci Twoich klientów!
 


6. Youtube

Wideo to jeden z najlepszych sposobów na promocję firmy. Tym rodzajem rozrywki zajmuje się Youtube. Zakładając profil otwierasz drogę do nawiązania bliższego kontaktu ze swoją grupą docelową. Możesz wstawiać tam krótkie filmiki promujące Twój produkt (kampanie marketignowe w postaci storytellingu), prowadzić vloga i udzielać rad branżowych, pokazywać jak profesjonalnie wykonujesz usługi lub zainwestować w reklamy, które będą widzieli użytkownicy serwisu, przy okazji oglądania innych filmików. Popularność serwisu rośnie każdego dnia! Nagraj chwytliwy i oryginalny filmik, wrzuć na portal i przyciągnij uwagę nowych klientów!
 


7. Tumbrl

Tumblr to mieszanka portalu społecznościowego pozwalającego na publikację postów w formie grafik, cytatów, filmów, muzyki oraz gifów i bloga, na którym znajdują się tematyczne artykuły. Prowadzenie portalu może dodatkowo wzmocnić pozytywny odbiór marki wśród Twoich klientów. Jak pisać na Tumbrl? Wystarczy co jakiś czas umieszczać unikatowy, interaktywny content wsparty grafiką lub reblogować, czyli udostępniać czyjeś treści na swoim profilu. Co więcej, na Tumbrl możesz publikować własne artykuły branżowe, które odzwierciedlą profesjonalizm Twojego przedsiębiorstwa, a w konsekwencji przyciągną kolejną grupę odbiorców.
 


8. Pinterest
Miliardy zdjęć, ilustracji i infografik, miliony różnych kategorii, łatwość w obsłudze, wyszukiwarka inspiracji - te określenia cechują Pinterest. Jest to portal, dzięki któremu możemy rozpromować produkt wśród tysięcy użytkowników. Wystarczy wrzucić wysokiej jakości zdjęcie, dodać link i odpowiednio opisać. Jeżeli Twoja grafika będzie unikatowa, jest wysokie prawdopodobieństwo, że użytkownicy będą obserwować Twój profil w poszukiwaniu kolejnych inspiracji. Jeżeli prowadzisz biuro podróży, wrzucaj zdjęcia miejsc, w które Twoi klienci mogą się udać, wraz z linkami do rezerwacji wycieczki, a przekonasz się, że liczba zainteresowanych podróżami znacznie wzrośnie.
 

 
 
Prowadzenie Social Media to ciężki orzech do zgryzienia, jednak jedna z najefektywniejszych możliwości na złapanie kontaktu z grupą docelową i pokazanie produktu jako funkcjonalnego elementu ich życia. Pamiętaj, że portale społecznościowe muszą żyć, na nich musi cały czas się coś dziać. Miej asa w rękawie i przed startem ułóż oryginalną strategię, a sukces przyjdzie do Ciebie sam - malutkimi krokami.

Kto wie, może w przyszłości dołączymy do tego artykułu wzmiankę o aplikacji, której popularność wzrasta z dnia na dzień - Pokemon Go?
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www