SEO w nowym wydaniu
3 lata temu
SEO wzbudza mieszane uczucia, ale nadal stanowi jeden z ważniejszych elementów działań marketingowych w internecie. Wyszukiwarki internetowe w zdecydowanie największym stopniu generują ruch na stronie, naprowadzając na dany adres www użytkowników zainteresowanych konkretną ofertą czy informacjami. 
 
SEO znane jest potocznie jako pozycjonowanie oraz optymalizacja stron internetowych. Jest to dziedzina rozwijająca się niezwykle dynamicznie. Wraz z kolejnymi aktualizacjami algorytmów Google zmieniają się również pewne techniki związane z działaniami SEO, co wymaga od specjalistów z tej branży stałego poszerzania swojej wiedzy. Nieumiejętne pozycjonowanie strony może przynieść jej więcej strat niż oczekiwanych zysków.

Skąd się wzięła zła sława SEO?

Pozycjonowanie składa się z aspektów czysto technicznych (związanych m.in. z budowaniem linków) oraz aspektów marketingowych, opierających się na solidnie przemyślanej strategii. Problem pojawia się wówczas, gdy podejmowane są tylko i wyłącznie działania techniczne, a więc SEO budowane jest na typowym internetowym spamie i próbach “oszukania” algorytmów Google. W obliczu ciągłych zmian algorytmów działania tego rodzaju i tak najczęściej okazują się nieskuteczne. 
Zarówno kampanie SEM, jak i SEO muszą być planowane znacznie precyzyjnie, z uwzględnieniem m.in. potrzeb i nawyków użytkowników czy mobilnych wyszukiwań. 
SEO stale podlega dynamicznym przemianom. Zmieniające się algorytmy mogą mieć bezpośredni wpływ na domenę, sekcję serwisu, a nawet grupy konkretnych adresów URL. Coraz większego znaczenia nabiera odpowiednia optymalizacja oraz wartościowy content. Niskie jakościowo i nieoryginalne treści mogą pozbawić stronę szansy na wysoką pozycję w wyszukiwarce, a nawet bywają główną przyczyną zakwalifikowania serwisu jako spamowego przez algorytmy Google. Bardzo często w takich sytuacjach jedynym sposobem na “zyskanie przychylności” wyszukiwarki jest przebudowa serwisu oraz opracowanie nowych treści, co rzecz jasna wiąże się z koniecznością poświęcenia zarówno czasu, jak i dodatkowych pieniędzy.

Ewolucja wyszukiwania

Słowa kluczowe, które stanowiły jeden z najistotniejszych elementów pozycjonowania, ustąpiły miejsca contentowi. SEO-sztuczki zastępowane są przez solidne analizy typu Big Data. Update’y Google odbywają się zdecydowanie częściej, dlatego też wszelkie dotychczasowe manipulacje okazują się coraz mniej skuteczne.

Skuteczne SEO opiera się w głównej mierze na dobrej strategii, a cele marketingowe osiągane są m.in. poprzez dostarczanie użytkownikom atrakcyjnego contentu. Oczywiście nadal jest bardzo mocno powiązane ze szczegółową analizą, gdyż wszystkie działania uzależnione są przede wszystkim od algorytmów aktualizowanych przez Google. A zatem do prowadzenia skutecznych projektów SEO niezbędne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych, służących do śledzenia skuteczności link buildingu oraz fraz kluczowych i ich pozycji, poznawania konkurencyjności branży, porównywania zebranych danych itd.
 
Dzięki właściwie użytym narzędziom prowadzenie projektów SEO może być bardziej efektywne. Nie zmienia to faktu, że nie są one w stanie zagwarantować całkowitej skuteczności w postaci poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania. 
Najważniejsza okazuje się odpowiednia optymalizacja serwisu, zadbanie o jakość prezentowanych treści oraz działania mające na celu promowanie witryny w sieci. 
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www