Reklama Google AdWords dla sklepu internetowego
3 lata temu
W internecie istnieje mnóstwo różnorakich możliwości pozyskiwania klientów, ale linki sponsorowane niewątpliwie wiodą w tym przypadku prym. Google AdWords to podstawowe narzędzie promocji dla większości sklepów internetowych.
Teoretycznie przygotowanie kampanii AdWords nie jest trudne. Google dąży do tego, aby każdy, nawet początkujący reklamodawca, mógł bez większych problemów wdrożyć i przeprowadzić kampanię. Problem pojawia się wówczas, gdy po pewnym czasie okazuje się, że podjęte działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a zainwestowane środki wcale się nie zwracają. Jaka może być tego przyczyna? W większości przypadków przyczyną jest nieodpowiednio dobrana strategia działania.
Jak zatem przygotować strategię linków sponsorowanych dla sklepu internetowego, by osiągnąć zamierzone cele sprzedażowe? Oto kilka podpowiedzi!

Zanim zaczniesz - wyznacz sobie cel kampanii 

Wyznaczenie celu kampanii to podstawa rozpoczęcia działań w AdWords. Cel kampanii może być:
 • wizerunkowy (z modelem rozliczeń CPM)
 • sprzedażowy (z modelem rozliczeń CPC lub CPA)
Określenie celu umożliwi dobranie optymalnego dla twojej kampanii modelu rozliczeń.

Cel wizerunkowy - model rozliczeń CPM

W przypadku celu wizerunkowego najlepiej sprawdza się model rozliczeń CPM (and. cost per mille). Jest to opłata za wyświetlenia reklamy (a nie za kliknięcia). Określenie stawek CPM umożliwia maksymalizowanie liczby wyświetleń reklamy (tekstowej lub graficznej) w sieci reklamowej Google. Reklamodawca samodzielnie ustala maksymalną stawkę CPM, czyli najwyższą kwotę, jaką jest w stanie zapłacić za 1000 wyświetleń swojej reklamy.

Cel sprzedażowy - model rozliczeń CPC

CPC to niewątpliwie najpopularniejszy model rozliczeń w AdWords. Koszt kliknięcia CPC (ang. cost per click) oznacza, że płacisz za każde pojedyncze kliknięcie swoich reklam. Dla kampanii o określonych stawkach CPC reklamodawca sam ustala maksymalną stawkę, jaką chce zapłacić za kliknięcie (nie jest to możliwe w przypadku dostosowania stawek czy ulepszonego CPC). W ten sposób można skutecznie zaplanować budżet, ponieważ kliknięcie nie będzie kosztować więcej niż ustalona przez ciebie stawka.
 
Jeśli nie wiesz, jaka stawka będzie odpowiednia dla Twoich słów kluczowych, możesz wybrać automatyczne określanie stawek, w którym Google samodzielnie określi wartość pozwalającą na uzyskanie możliwie jak największej liczby kliknięć w ramach budżetu dziennego.

Cel sprzedażowy - model rozliczeń CPA

Na kolejny model rozliczeń, CPA - zalecany dla sklepów internetowych, najczęściej przechodzi się po wcześniejszym stosowaniu modelu CPC. Z modelu rozliczeń CPC na CPA przechodzimy, gdy kampania jest już dostatecznie zoptymalizowana, co oznacza, że:
 • osiągamy względnie stały poziom przychodów z reklamy
 • osiągamy stały poziom ruchu z wejść płatnych
 • nie mamy konieczności wprowadzania większych, strategicznych zmian w naszej kampanii
Model rozliczeń CPA to stawka kosztu pozyskania (ang. cost per acquisition), która oznacza maksymalną kwotę, jaką chcesz przeznaczyć za pozyskanie jednej konwersji (czyli np. sprzedaży). Zatem, CPA skupia się na maksymalizowaniu liczby konwersji, nie zaś kliknięć. Jest to metoda działająca w ramach tzw. Optymalizatora konwersji, gdzie system AdWords automatycznie dobiera stawki CPC, gwarantujące uzyskanie jak największej liczby konwersji po koszcie pozyskania (CPA), który wcześniej ustaliliśmy.

Aby korzystać z modelu CPA należy wcześniej ustawić śledzenie konwersji i uzyskać minimum 15 konwersji w ciągu 30 dni, a następnie włączyć Optymalizator konwersji dla kampanii.

Co, komu i za ile?

Kluczowym etapem w opracowywaniu strategii jest wyznaczanie produktów, jakie zamierzasz reklamować w AdWords. Musisz dokładnie przemyśleć, czy chcesz reklamować cały asortyment sklepu, czy też wolisz skupić się na wybranych produktach, które zapewnią ci najlepszy zwrot z inwestycji. W tym przypadku dobrze jest przeanalizować, czego najczęściej poszukują potencjalni klienci oraz jaki jest stosunek tych wyszukiwań do konkurencji prowadzącej działania AdWords. Pomocne mogą być dwa narzędzia udostępniane przez Google bezpłatnie: Planer kampanii displayowych oraz Planer słów kluczowych.
 
 
Warto również przeanalizować preferencje i specyfikę grupy docelowej pod kątem wieku, płci, zainteresowań, miejsca zamieszkania itd. Dzięki temu przekonamy się, jak tworzyć nagłówki i treści reklam, jak je kierować i w jaki sposób wyróżnić ofertę, by spełnić ich oczekiwania (np. darmowa dostawa, możliwość zwrotu produktu, gwarancja bezpiecznej przesyłki itp.).
 
Strategiczne jest również oszacowanie budżetu na reklamę, zarówno miesięcznego, jak i dzielnego, który pozwoli nam osiągnąć największy zwrot z inwestycji. 

Dobór odpowiedniego rodzaju kampanii

Rodzaj kampanii zależy od tego, na jaką sieć chcesz kierować swoje reklamy. Masz trzy możliwości kierowania reklam:
 • sieć wyszukiwania
 • sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową
 • sieć reklamową
Czym się charakteryzuje każda z sieci?

Sieć wyszukiwania

Kampania skierowana na sieć wyszukiwania jest niewątpliwie najczęściej wybierana przez reklamodawców. W tym przypadku reklamy pojawiają się w wyszukiwarce Google powyżej, obok lub poniżej bezpłatnych wyników wyszukiwania. Można tutaj zastosować jedno z dwóch modeli rozliczeń: CPC lub CPA (CPM jest niedostępny).
 

Ten rodzaj wybierany jest przez reklamodawców, którzy chcą dotrzeć do odbiorców poszukujących produktów z wykorzystaniem wyszukiwarki. Reklamy kieorwane są poprzez odpowiednio wyselekcjonowane słowa kluczowe.

Kampanie produktowe w sieci wyszukiwania

Jest to rodzaj przeznaczony wyłącznie dla sklepów internetowych, które wcześniej założą konto w Google Merchant Center oraz przygotują prawidłowy plik XML z asortymentem sklepu. Reklamy mają postać nagłówka oraz małej grafiki przedstawiającej produkt. Pojawiają się przy naturalnych wynikach wyszukiwania. Warto rozważyć możliwość skorzystania z tej formy reklamy, ponieważ dość dosadnie zwracają na siebie uwagę w wyszukiwarce.
 

Sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową

Sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową to połączenie dwóch rodzajów sieci, przy czym w praktyce więcej kliknięć osiąga się z sieci wyszukiwania. Tego rodzaju kampania zarządzana jest dokładnie tak samo jak kampania Tylko sieć wyszukiwania zarówno pod kątem budżetów, słów kluczowych i reklam, jak i stawek. Różnica jest taka, że reklamy mogą się wyświetlać zarówno w wyszukiwarce Google i witrynach sieci partnerów w sieci wyszukiwania, jak również w sieci reklamowej. 

Sieć reklamowa

Sieć reklamowa to ponad milion witryn, filmów i aplikacji, w których można wyświetlać reklamy AdWords. Reklamy w sieci reklamowej kierowane są na trzy różne sposoby:
 • kontekstowo
 • na zainteresowania
 • na konkretne miejsca docelowe
   
W kierowaniu kontekstowym reklamy wyświetlają się w sieci reklamowej Google przy treści kontekstowo dopasowanej do wybranych w kampanii słów kluczowych. Korzystają z nich najczęściej reklamodawcy, który chcą, aby ich reklamy wyświetlały się na stronach tematycznie związanych z oferowanymi produktami lub usługami. Jednocześnie Google sam dobiera te witryny na podstawie wybranych słów kluczowych. W kierowaniu kontekstowym można stosować reklamy graficzne. Wykorzystywane są wszystkie trzy omówione wcześniej modele rozliczeń, aczkolwiek najczęściej wybierane jest CPC.

Kampanie skierowane na zainteresowania
dedykowane są użytkownikom, którym Google przypisał konkretne zainteresowania na podstawie wyszukiwanych przez nich do tej pory haseł. Przykładowo, właściciel sklepu komputerowego kieruje reklamę nowych laptopów użytkownikom wyszukującym informacje o sprzęcie komputerowym. W praktyce należy jednak dość ostrożnie podchodzić do tego rodzaju kierowania, ponieważ nie zawsze zainteresowania użytkowników zidentyfikowane przez Google pokrywają się ze stanem faktycznym.

Kampania skierowana na miejsca docelowe pozwala na wyświetlanie reklam na konkretnych witrynach dobranych przez reklamodawcę. Przykładowo, właściciel sklepu zoologicznego może wyświetlać swoje reklamy na stronach (np. fora internetowe) dotyczących hodowli zwierząt, o ile wybrane witryny należą do sieci Google.

Kampania remarketingowa

Kampania remarketingowa pozwala ponownie docierać z reklamą do wszystkich tych użytkowników, którzy wcześniej odwiedzili sklep internetowy. To świetny sposób, aby zachęcać osoby, które początkowo zainteresowały się produktem, ale z jakichś powodów opuściły sklep. Z kampanią można ruszać po wcześniejszym wdrożeniu kodu remarktingowego, dzięki któremu użytkownicy gromadzeni są na tzw. liście remarketingowej. To właśnie te listy są podstawą do kierowania reklam. Tego rodzaju działania realizowane są w ramach sieci reklamowej.

Innym rodzajem kampanii remarketingowej jest RLSA, czyli remarketing lists for search ads. Tym razem jednak reklamy wyświetlane są nie w sieci reklamowej, a w wynikach wyszukiwania.

Reklama w serwisie YouTube

Ostatnia, ciekawa forma promocji dla sklepów internetowych to reklama wideo w serwisie YouTube. Reklamy dostępne są w dwóch formatach:

 • in-Stream - wyświetlane przed materiałami wideo, można je pominąć po 5 sekundach. W praktyce dobrze sprawdzają się w kampaniach remarketingowych oraz na zainteresowania.
 • in-display - wyświetlane w wyszukiwarce YouTube. Sprawdzają się w przypadku, gdy użytkownicy wyszukują konkretnych słów w wyszukiwarce.

 
Dobranie odpowiedniego rodzaju reklamy oraz opracowanie solidnej strategii to podstawa sukcesu. Jeśli chcesz skutecznie reklamować swój sklep internetowy dzięki AdWords, skontaktuj się z nami. Pomożemy ci przygotować i przeprowadzić kampanię, która przyciągnie klientów do twojego sklepu www.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www