Redesign logo, czyli czas na zmiany
3 lata temu
Logo to znak rozpoznawczy marki na rynku. Stanowi podstawowy element identyfikacji wizualnej i tożsamości firmy. Dlaczego firmy, nawet najbardziej znane na rynku światowym, decydują się na redesign logo, czyli zmianę lub odświeżenie najważniejszego znaku firmowego?
Byliśmy świadkami kilku przykładów redesignu logo w tym roku, m.in. Google zmieniło swój symbol firmowy. I chociaż nawet światowi giganci decydują się na ten krok, wiele firm obawia się takiej zmiany. Te obawy niekiedy wynikają głównie z wieloletniego przyzwyczajenia, które powoduje, że trudno spojrzeć na logo z dystansem, z perspektywy potencjalnego klienta. 

Kiedy najczęściej firmy decydują się na odświeżenie logo?

Jeśli tworzysz nową stronę internetową lub przeprojektowujesz ją, a aktualne logo firmowe zupełnie odbiega od bieżących trendów w designie, warto rozważyć redesign. Zmiana logo zalecana jest również, gdy firma przekształca swoją strategię bądź rozszerza działalność. Często jednak redesign ma zupełnie inne podłoże, np. np. logo jest trudne do zapamiętania, nazbyt skomplikowane, źle prezentuje się na materiałach handlowych itp. 

6 sygnałów, że logo firmowe wymaga redesignu

1. Firma zmienia nazwę
To dość oczywiste, że zmiana nazwy generuje ogólny rebranding. Jest to idealna szansa, aby stworzyć profesjonalne, odświeżone logo, które pozwoli dotrzeć do nowego grona odbiorców.
 
2. Logo ma niejasny przekaz
Jeśli musisz wielokrotnie wyjaśniać, co symbolizuje Twoje logo, zapewne jego przekaz jest niejasny. Być może jest zbyt skomplikowane, zatłoczone, zbyt szczegółowe, albo zupełnie odbiega od specyfiki twojej firmy. Jeśli tak jest, konieczne jest przeprojektowanie znaku firmowego
 
3. Firma się zmienia
Każde przedsiębiorstwo z biegiem czasu podlega zmianom: powiększa się, poszerza zakres oferty, łączy się z inną spółką itd. Być początkowo twoja firma w przekazach marketingowych podkreślała swoją innowacyjność i kreatywność, a po wielu latach działania na rynku stawia raczej na doświadczenie i profesjonalizm. Jeśli twoje przedsiębiorstwo znacząco się rozwinęło i czujesz, że logo nie odzwierciedla jej obecnego charakteru, warto zastanowić się nad redesignem.
 
4. Logo nie jest profesjonalne
Nieprofesjonalne logo to niemały mankament, który może kosztować utratę wielu klientów. Chcesz, aby konsumenci czuli, że można zaufać twojej firmie? Ale jak można zaufać komuś, kto już na pierwszy rzut oka wygląda nieprofesjonalnie? Jak tego uniknąć? Zacznij od podstaw, czyli stworzenie pozytywnego wizerunku marki.
Dzięki nowemu, profesjonalnie zaprojektowanemu logo, pokażesz swoim klientom, że Twoja firma nadal się rozwija i podwyższa swoje standardy - każdego dnia i pod każdym kątem.
5. Logo jest przestarzałe
 
Jeśli twoje logo było projektowane w ubiegłym wieku, jest duże prawdopodobieństwo, że delikatnie zbliża się termin jego przydatności. Warto zastanowić się, czy nadal jest użyteczne w obecnej formie. Być może wymaga delikatnej renowacji pod kątem obecnie stosowanych narzędzi marketingowych (np. strona www, social media) czy trendów. 
 
6. Logo nie jest uniwersalne
Profesjonalne logo wygląda dobrze zarówno w wersji czarno-białej, jak i w kolorze. Świetnie prezentuje się na koszulkach firmowych, długopisach, kubkach itd. Ale jeśli musisz po raz kolejny zmieniać graficznie swoje dokumenty firmowe, bo znak firmowy nijak nie pasuje do projektu, warto popracować nad nim pod kątem uniwersalności i możliwości jak najszerszego zastosowania. 
Szczególnie istotne jest to w przypadku znaków firmowych projektowanych w czasach, gdy komputery nie były powszechnie stosowane. Rozważ redesign logo, aby dostosować je do użytku we wszystkich kanałach marketingu internetowego - począwszy od strony www po serwisy społecznościowe. Twoje logo powinno świetnie wyglądać zarówno online, jak i offline.

Decyzja o redesignie logo musi być przemyślana

Logo to symbol twojej marki. Marka buduje zaufanie klientów, którzy stale korzystają z twoich usług lub kupują produkty. Ponieważ przez lata osiągnąłeś na rynku bardzo wiele, staraj się w nowym logo zachować tożsamość marki oraz wszystkie, budowane przez lata wartości. Dzięki temu znak firmowy nadal będzie rozpoznawalny wśród dotychczasowych klientów, a jednocześnie pozwoli dotrzeć do nowych odbiorców.
 
Możesz zachować swoją tożsamość przy użyciu tego samego schematu kolorów, podobnego stylu fontu lub zastosowaniu kluczowych elementów z poprzedniego logo. Jeśli jednak decydujesz się na zupełną zmianę znaku firmowego, powinieneś dobrze przygotować do tego swoich obecnych odbiorców. Poinformuj ich o tym na stronie firmowej, niech wiedzą, że szykują się zmiany na lepsze! W ten sposób, małymi kroczkami, przyzwyczaisz ich do nowego logo, a jednocześnie zaangażujesz w strategiczne dla firmy działania.

Nowe jest zawsze lepsze? Nie, nie zawsze

Zdarzają się przypadki, kiedy zmiana logo wcale nie była najlepszą decyzją. Dlatego właśnie wcześniej zachęcałem do dokładnego przemyślenia tej strategicznej decyzji. Często firmy “na siłę” dążą do redesignu, nawet kiedy bieżąca sytuacja finansowa nie pozwala im na nawiązanie współpracy z fachowym graphic designerem lub dobrą agencją. Jeśli odpowiedź na pytanie “Jakie powinno być logo twojej firmy” padnie odpowiedź “tanie”, wierz mi, ono na pewno takie będzie! Nie możesz w tym momencie nawiązać współpracy z doświadczonych studiem graficznym? Lepiej się wstrzymaj ze zmianą logo do czasu, aż takiego znajdziesz. Albo skontaktuj się z nami :)
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www