Optymalizacja strony pod rynki zagraniczne
3 lata temu
Sposób optymalizacji strony www musi być dostosowany do rynku docelowego. Dowiedz się, co należy zmienić w firmowej witrynie internetowej, rozpoczynając działalność w innych krajach.
Optymalizacja strony firmowej pod kątem rynku docelowego pomoże dotrzeć twojej firmie do klientów w różnych krajach. Rozszerzając swoją działalność na rynku zagraniczne, powinieneś pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu swojej witryny internetowej pod kątem lokalizacji, języka oraz kierowania działań na konkretny rynek

Język na stronie www

Treści w języku twoich potencjalnych klientów to podstawa. Kluczową sprawą jest opracowanie osobnej, autonomicznej witryny dla każdego języka. Dlaczego to takie istotne?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę w Polsce, ale chcesz rozwinąć swoje działania na inne kraje. Stronę www można stworzyć tak, aby domyślnie wyświetlała się w języku polskim, np. www.nazwafirmy.com/oferta, ale jednocześnie była na niej możliwość szybkiej zmiany języka np. na angielski. Dla użytkownika będzie to banalne - kliknie odpowiedni przycisk, a następnie przejdzie do wybranej wersji językowej. Niestety dla wyszukiwarek nie jest to już takie proste, działają na nieco innych zasadach.

Dlatego też pod kątem optymalizacji strony najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie oddzielnych witryn dla każdego języka. Przykładowo, dla polskiej wersji językowej strona powinna mieć swój polski odpowiednik pod adresem URL: www.nazwafirmy.com/oferta, dla angielskiej - www.nazwafirmy.com/en/offer, a francuskiej natomiast www.nazwafirmy.com/fr/offre

Nie mieszaj języków na stronie!

Poważnym błędem jest mieszanie różnych języków na jednej stronie internetowej. Jeśli na stronie część tekstu będzie po angielsku, druga część po polsku, wyszukiwarka nie będzie w stanie zidentyfikować konkretnego języka witryny, co negatywnie wpłynie na późniejsze procesy związane z pozycjonowaniem.

Zadbaj o profesjonalne tłumaczenie

W sieci można znaleźć wiele automatycznych systemów do tłumaczenia tekstów, ale jeśli zależy ci na profesjonalnej stronie i dobrym wizerunku firmy za granicą, zdecydowanie powinieneś ich unikać. Zleć przekład profesjonalnemu copy native, który zrobi to dobrze!

Dlaczego jest to ważne dla optymalizacji witryny? Bo treści wygenerowane przez automatyczne narzędzia translatorskie są oceniane przez roboty wyszukiwarek jako niskiej wartości. Mało tego, mogą nawet zostać uznane za spam. Dzięki profesjonalnie przetłumaczonym, wartościowym treściom twoja strona zapunktuje zarówno w oczach użytkowników, jak i wyszukiwarek internetowych.

Dodaj tagi w odpowiednich językach

Gdy masz już przetłumaczone treści, z pewnością będzie zależeć ci, aby dane teksty wyświetlały się adekwatnie do języka stosowanego przez użytkownika. Powiedzmy, że masz witrynę w języku polskim i francuskim. Chcesz zatem, by polska wersja wyświetlała się użytkownikom z Polski, francuska zaś - Francuzom. Na etapie optymalizacji strony możesz pomóc wyszukiwarkom bezbłędnie rozróżniać wersje, dodając odpowiednie adnotacje do polskiej i francuskiej strony. Tagi, bo o nich mowa, naprowadzają na konkretny język, dzięki czemu wyszukiwarka będzie je wyświetlać użytkownikom w odpowiednich krajach.

Co jeszcze jest ważne?

Oprócz kwestii językowych, warto wziąć pod uwagę również inne aspekty, które mogą być odmienne w różnych krajach. Jedną z nich są ceny. Ceny należy podawać w walutach odpowiednich dla danego kraju. Różnice mogą pojawiać się w układzie jednostek miar - metrycznym lub anglosaskim. Warto przewidzieć wcześniej, czy klienci będą kupować produkty na kilogramy czy na funty itp.

Dla użytkowników mogą liczyć się takie detale jak lokalny adres firmy czy krajowy numer telefonu. Nawet godziny pracy firmy należy opisać zgodnie ze strefą czasową danego kraju.

Tego rodzaju szczegóły decydują o pozytywnym odbiorze strony przez użytkownika w różnych krajach. Będzie to również przydatna informacja dla wyszukiwarek, które automatycznie przyporządkują zawartość strony do konkretnego kraju. 

Domena strony

Już na poziomie domeny strony można naprowadzić wyszukiwarkę na odpowiedni kraj. Sygnałem do wyświetlania witryny użytkownikom w odpowiednim państwie jest krajowa końcówka najwyższego poziomu np. “.pl”, “.de”, “.fr” itd. W Polsce adres twojej domeny mógłby być więc www.nazwafirmy.pl, we Francji - www.nazwafirmy.fr

Co jednak w sytuacji, gdy zdecydowałeś się na domenę ogólną np. “.com”? Wówczas wyszukiwarki będą wykorzystywać inne informacje, np. adres serwera, adres IP, subdomeny fr.nazwafirmy.com, url nazwafirmy.com/fr/ itp. Jeśli chcesz zwiększyć widoczność swojej witryny w zagranicznych wyszukiwarkach, możesz skorzystać ze specjalnych narzędzi do kierowania treści na konkretne kraje dostępnych w Google Search Console.

Podsumowując…

Odpowiednia optymalizacja pozwoli ci sukcesywnie zwiększać widoczność witryny w wyszukiwarkach internetowych w innych krajach. Podczas opracowywania strategii SEO należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe kwestie: język, lokalizację oraz kierowanie strony na odpowiedni kraj.
 
A jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat promocji firmy na rynkach zagranicznych, przeczytaj Easy Export. Promocja firm za granicą
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www