O czym pamiętać tworząc stronę www?
4 lata temu
Przygotowując stronę internetową należy wziąć pod uwagę bardzo wiele istotnych aspektów, związanych chociażby z przyzwyczajeniami użytkowników. Dowiedz się, o czym należy pamiętać podczas projektowania profesjonalnej strony firmowej.

Dowiesz się:

 • Co lubią, a czego nie akceptują użytkownicy internetu?
 • Czego szukają użytkownicy na Twojej stronie?
 • Co zrobić, aby Twoja strona www była przyjazna dla użytkowników?
Przygotowując stronę firmową należy uwzględnić przyzwyczajenia internautów związane z przeglądaniem stron internetowych oraz czytaniem treści w internecie. Tylko w ten sposób można opracować witrynę, która będzie przyjazna dla użytkowników, a więc potencjalnych klientów.

Im szybciej, tym lepiej

Potencjalny internauta każdego dnia przegląda mnóstwo stron internetowych. Poszukując niezbędnych informacji w sieci, w przeciągu kilku sekund dokonuje oceny stron, na jakie trafia. Twoja strona musi więc zostać przygotowana w taki sposób, aby użytkownik jak najszybciej dotarł do treści, które najbardziej go interesują.

Bez zbędnych komplikacji

Internauci bardzo niechętnie uczą się nowych rzeczy. Jeśli stworzysz skomplikowany, innowacyjny serwis, będziesz musiał opracować również instrukcję posługiwania się nim. Niestety część odwiedzających może opuścić serwis po pojawieniu się pierwszych komplikacji. Lepiej korzystać z utartych wzorców, do których przyzwyczajeni się użytkownicy i które gwarantują im korzystanie ze strony bez konieczności zbędnego myślenia.

Intuicyjna struktura serwisu

Po napotkaniu jakichkolwiek problemów na stronie, użytkownicy szukają najbardziej znanych i zadowalających ich rozwiązań. Jeśli pojawiają się jakieś przeszkody, np. z wypełnieniem formularza, sprawdzają kolejne możliwości aż do uzyskania zadowalającego rezultatu. Dlatego należy zadbać o stworzenie jak najbardziej intuicyjnej struktury serwisu i przewidzieć ewentualne problemy użytkowników.

Treść łatwa w przeglądaniu (nie czytaniu)

Monitory komputerów, smartfonów czy tabletów nie sprzyjają wielogodzinnemu czytaniu, dlatego użytkownicy jedynie przeglądają, skanują treść znajdującą się na stronach. Im dłuższy tekst, tym mniejsze szanse na to, że ktoś je przeczyta do końca.
 
Dlatego właśnie tworząc treści na potrzeby internetu należy stosować zasadę odwróconej piramidy - najważniejsze, a jednocześnie najciekawsze kwestie, powinny znajdować się na początku tekstu, następnie rozwinięcie problemu.
 
Podczas pierwszych odwiedzin strony użytkownicy najczęściej nie czytają zawartości podstron. Ich działania opierają się na poszukiwaniu fragmentów, najciekawszych nagłówków i leadów, które najbardziej ich interesują.

Nawigacja i wyszukiwanie

Użytkownicy na stronach internetowych dzielą się na dwie grupy:
 • internauci poszukujący informacji poprzez system wyszukiwania
 • internauci poszukujących informacji poprzez samodzielne przeglądanie strony
Dla osób poszukujących informacji poprzez system wyszukiwania najważniejsza okazuje się wyszukiwarka, umieszczona w widocznym miejscu na stronie. Oczywiście im prostsze będzie wyszukiwanie, tym będzie ona bardziej użyteczna i chętniej wykorzystywana. Jak się okazuje, bardzo niewielu internautów korzysta z opcji zaawansowanego wyszukiwania.
 
Dla internautów poszukujących informacji poprzez przeglądanie najważniejsza jest intuicyjna i właściwie zhierarchizowana nawigacja. Co to oznacza?
 • Najważniejsze informacje powinny być powiększone i wyróżnione.
 • W układzie strony należy powiązać ze sobą rzeczy, które są zbieżne tematycznie lub uzupełniają się.
 • Informacje nadrzędne powinny się w jasny sposób odróżniać od podrzędnych.
 

Co jeszcze jest ważne?

 • Użytkownicy odwiedzający stronę bardzo często w pierwszej kolejności szukają elementów klikalnych. Zadbaj o odpowiednią hierarchię i strukturę linków.
 • W projektowaniu stron bardzo ważne są utarte i znane standardy oraz konwencje, do których użytkownicy są przyzwyczajeni. Projektuj stronę zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami bez stosowania zbędnych, za bardzo kreatywnych rozwiązań, które mogą skomplikować serwis.
 • Podczas projektowania strony nadrzędnym punktem odniesienia powinien być użytkownik, jego zachowania oraz przyzwyczajenia.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www