Neuromarketing
4 lata temu
Marketing już od dłuższego czasu jest przedmiotem badań humanistycznych. Mają one na celu zgromadzenie dowodów naukowych, wzbogacających naszą wiedzę na temat technik sprzedaży oraz percepcji komunikatów marketingowych adresowanych do potencjalnych klientów. 

Badania z zakresu neuromarketingu są wykorzystywane w marketingu i komunikacji. Celem tej dyscypliny jest lepsze zrozumienie zachowań konsumentów poprzez określenie mechanizmów zachodzących w umyśle człowieka podczas procesów zakupowych oraz percepcji reklam. 

Czym jest neuromarketing?

Neuromarketing śledzi reakcje mózgu w kontakcie z takimi bodźcami jak: marka, produkt, zapach, kolory itd. stosowane w reklamach. Dzięki pracom w tym kierunku możliwe jest lepsze dobranie narzędzi perswazji wykorzystywanych do dystrybucji treści marketingowych.

Badania neuromarketingowe w 100% potwierdzają, że podczas decyzji o zakupie nie podejmujemy racjonalnie, lecz emocjonalnie. Dopiero w drugiej kolejności zaczynamy szukać racjonalnego uzasadanienia naszych wyborów. 
 
“Neuromarketing to nauka o tym, jak ludzie używają mózgu do podejmowania decyzji - która wykorzystuje nowe narzędzia, aby spojrzeć na to, co dzieje się w głowach konsumentów”
Patrick Renvoise

Dlaczego neuromarketing jest potrzebny?

Głównym celem badań z zakresu neuromarketingu jest wspomaganie marketingowców oraz sprzedawców w przygotowywaniu bardziej trafnych kampanii i komunikatów marketingowych. Neuromarketing może być lekiem m.in. na:
  • różnice między rezultatami przeprowadzonych badań a rzeczywistością
  • nieudane premiery produktów wprowadzanych na rynek
  • nieskuteczne kampanie reklamowe
  • marnotrawienie środków finansowych przeznaczonych na reklamę
  • brak skutecznych modeli tworzenia komunikatów marketingowych, m.in. AIDA

Krótki rys historyczny

Początków neuromarketingu można doszukiwać się w Stanach Zjednoczonych. W roku 1979 przeprowadzono badania EEG w celu udowodnienia, że reklamy, które powodują większą aktywność mózgu, są znacznie dłużej zapamiętywane przez odbiorców.

Już w roku 1990 naukowcy Rothschild i Hyun wykazali, że rejestrowane komunikaty reklamowe są lepiej zapamiętywane, gdy najpierw trafiają do lewej półkuli, a dopiero później do prawej. Ta początkowa teoria przez długi czas nie była w żaden sposób wykorzystana. Dopiero wraz z rokiem 2000 zaczęto poświęcać tej kwestii znacznie więcej uwagi, rozwijając tezy postawione w przeszłości.

W 2004 r. zespół neurologów z Huston przeprowadził badania wpływu marek na procesy decyzyjne konsumentów na przykładzie produktów Coca Cola i Pepsi. Udowodniono wówczas, że decyzję związane z wyborem konkretnego produktu były uzależnione od wartości marki i stosunku klientów do brandu. 

Jak to działa?

Badania neuromarketingowe prowadzono z zastosowaniem rezonansu magnetycznego. Sprawdzano, co dzieje się w ludzkim mózgu podczas wykonywania różnych zadań. Jest to najbardziej skuteczny i dokładny sposób, dlatego najczęściej się go wykorzystuje. Naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do przeprowadzenia dwóch badań.

W pierwszym badaniu pacjenci próbowali napoju bez etykiety. Wyniki wykazały sprawiedliwy podział preferencji, bowiem pacjenci wybierali swoje ulubione napoje na podstawie prawdziwych upodobań smakowych.

W drugim badaniu podano im te same napoje, tym razem w butelkach z etykietami. Naukowcy zauważyli, że znacznie częściej były wybierane trunki z logo Coca-Cola.

Wyniki rezonansu magnetycznego wykazały, że mózg był w różny sposób aktywowany w obu przypadkach. W pierwszym teście, badani używali obszarów mózgu odpowiedzialnych za wrażenia smaku i przyjemności. W drugim, aktywowane były rejony związane z kontrolą funkcji poznawczych, a zwłaszcza pamięć robocza.

Naukowcy wywnioskowali, że nasze preferencje opierają się albo wyłącznie na percepcji albo są uwarunkowane wpływami kulturowymi.

Jaka jest przyszłość neuromarketingu?

Neuromarketing nie jest powszechnie stosowany przez marki, głównie przez wzgląd na wysokie koszty tego rodzaju badań. Ponadto istnieje szereg ograniczeń, które wynikają z bardzo długiego czasu oczekiwania na rezultaty badań. Niemniej jednak dziedzina ta nadal się rozwija i z całą pewnością w przyszłości przyniesie kolejne zaskakujące odkrycia.

Na badania z zakresu neuromarketingu mogą pozwolić sobie tylko największe brandy. Są wśród nich tacy giganci jak: Dior, Nivea, Ford, Unilever, Mercedes-Benz, Louis Vuitton, Coca-Cola.

Pewne ograniczenia stanowi również podejście konsumentów do badań tego rodzaju. Neuromarketing przez niektórych jest postrzegany jako forma manipulacji. Niektórzy uważają nawet, że naukowcy zajmujący się tą dziedziną dopuszczają się swego rodzaju zdrady, bowiem nauka powinna służyć przede wszystkim udowadniania prawdziwych tez, nie zaś znajdowaniu nowych form oszukiwania ludzkości. 
Florise
CONTENT
Pochodzę z Francji, ale od roku mieszkam w Polsce. Dbam o rozwój polskich firm na rynku francuskim. Intensywnie zgłębiam tajniki języka polskiego.
Ostatnio oglądane
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www