Marketing internetowy w promocji firm lokalnych
4 lata temu
W internecie bardzo często poszukujemy informacji na temat lokalnych firm, usług, sklepów, restauracji itd. Niestety lokalni przedsiębiorcy nie doceniają potencjału drzemiącego w sieci, ignorując przydatne narzędzia e-marketingu, a tym tracąc szanse na dotarcie do klientów.

Dowiesz się:

  • Dlaczego promocja w internecie jest ważna dla firm działających lokalnie?
  • Jakie są najważniejsze narzędzia do skutecznej promocji na rynku lokalnym?
Jeśli prowadzisz firmę na ograniczonym obszarze, np. kawiarnie przy rynku, sklep stacjonarny ze zdrową żywnością, salon masażu itp., podejmowane przez Ciebie działania marketingowe powinny koncentrować się na klientach właśnie z tego terenu. Jakie narzędzia możesz wykorzystać, by skutecznie do nich docierać?

Google AdWords

Google AdWords pozwala na emisję reklamy wyłącznie dla wybranego obszaru terytorialnego. Jeśli zatem prowadzisz warsztat samochodowy w Kielcach, możesz ograniczyć emisję reklamy wyłącznie do tego miasta.
 
Jeśli zamierzasz dotrzeć tylko do lokalnych klientów, należy zaznaczyć w reklamie, że firma mieści się w określonym mieście. To jeden z czynników, który może znacznie zwiększyć klikalność. Zaleca się również przygotowanie przynajmniej dwóch rodzajów reklam: jednej z informacją o konkretnej lokalizacji, drugą bez. Dzięki temu można łatwo przekonać się, która opcja jest bardziej skuteczna w kontekście prowadzonego biznesu.

Marketing Mobilny

Marketing mobilny jest stosunkowo rzadko stosowany w działaniach lokalnych, a może być bardzo skuteczną formą promocji. Dzięki możliwościom marketingu mobilnego możemy komunikować się z odbiorcą, wykorzystując jego dokładną lokalizację. Aplikacje mobilne przetwarzają informacje o lokalizacji podawane przez sieć internetową podłączoną do urządzenia lub też poprzez dane GPS.
 
Marketing mobilny opiera się jednak nie tylko na aplikacjach. Wiele możliwości promocji dają również geotargetowane SMSy. Dzięki temu rozwiązaniu można wysyłać masowe wiadomości i powiadomienia lub przygotować kampanię skierowaną do konsumentów znajdujących się w określonym miejscu o określonej porze. To świetny sposób na informowanie klientów o wyprzedażach czy przesyłanie im wiadomości z kodami rabatowymi. 

Social Media

Serwisy społecznościowe to obecnie wielki potencjał dla lokalnego biznesu. Dzięki nim możemy dotrzeć bezpośrednio do zainteresowanej grupy docelowej zainteresowanej konsumpcją produktów lub usług na danym terenie.
 
Za przykład może posłużyć jeden z najpopularniejszych w Polsce serwisów społecznościowych - Facebook. Obecnie na Facebooku działa mnóstwo fanpage'y i grup związanych z miastami czy regionami. Wystarczy je odnaleźć, dołączyć do nich i udzielać się. W ten sposób można dotrzeć bezpośrednio do swoich klientów.
 
Dodatkowo warto zainteresować się innymi serwisami społecznościowymi, takimi jak np. Twitter czy Google+. Być może i tam również udzielają się Twoi potencjalni klienci. Warto poeksperymentować także np. z Foursquarem, Instagramem czy Pinterestem.

Co jeszcze jest ważne?

  • Przy optymalizacji strony internetowej i opracowywaniu treści nie zapomnij o dokładnym wskazaniu lokalizacji firmy.
  • Przygotuj wizytówkę w Google Maps, katalogach firm czy stronach typu yellow pages.
  • Pamiętaj o content marketingu. Twórz przydane dla odbiorców treści i dystrybuuj je w sieci.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www