Linkowanie a pozycjonowanie - jak to robić dobrze
3 lata temu
Na pozycję strony www w wynikach wyszukiwania wpływa wiele czynników, m.in. linkowanie, czyli linki zewnętrzne kierujące użytkowników pod twój adres internetowy. Tworząc strategię SEO warto zastanowić się nad sposobami wykorzystania innych witryn internetowych, w tym mediów społecznościowych, do promowania twojego serwisu.
Pozycja w wynikach wyszukiwania uzależniona jest zarówno od tego, co robisz bezpośrednio na stronie (optymalizacja), jak również od różnorakich działań poza nią (pozycjonowanie). Teraz skupię się przede wszystkim na tej drugiej kwestii, bezpośrednio związanej z linkowaniem

Czym są linki przychodzące?

Są to wszystkie linki umieszczane na innych stronach internetowych, które prowadzą do twojej witryny. Im więcej takich linków, tym lepiej! W ten sposób wyszukiwarka ocenia witrynę jako wartościową dla użytkowników, a więc zasługującą na wyższą pozycję.

Linkowanie jest kluczowe dla pozycjonowania, ale obecnie znacznie ważniejsza jest jakość linków niż ich ilość. Kiedyś w pozycjonowaniu skupiano się głównie na zdobywaniu jak największej ilości linków przychodzących. Tworzone były nawet specjalne bazy, służące wyłącznie do umieszczania linków. Były to jednak działania zupełnie sztuczne, których celem było nienaturalne manipulowanie wynikami wyszukiwań. Obecnie tego rodzaju działania mogą przynieść więcej strat niż zysków. Strony pozycjonowane niezgodnie z wytycznymi wyszukiwarek są oceniane jako niewartościowe i tracą swoją pozycję. 

Jak zdobywać linki?

Nie zmienia to jednak faktu, że linki pochodzące z wartościowych stron to nadal doskonałe narzędzie promocji witryny w wyszukiwarce. Jak je zdobywać? Pomocny może okazać się tutaj marketing treści. Im bardziej interesujący content, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy będą udostępniać linki do twojej strony. Warto więc dobrze poznać swoich potencjalnych odbiorców, zrozumieć kim oni są oraz jakie tematy najbardziej ich interesują. A następnie takie treści im dostarczać. 

Pozycjonowanie a media społecznościowe

Serwisy social media to stosunkowo tani (a nawet darmowy) sposób dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Jeśli publikowana w mediach społecznościowych treść jest atrakcyjna, użytkownicy chętnie będą się nią dzielić, udostępniając sobie nawzajem link do twojej strony. To dobry kanał dotarcia do potencjalnych klientów, budowanie zaangażowania, zachęcanie do interakcji, a więc i promowania firmy. 

Podsumowując…

Dobre praktyki z zakresu pozycjonowania to doskonały sposób na poprawienie pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Aby tego dokonać, potrzebujesz na stronie przede wszystkim wysokiej jakości treści. Wartościowe informacje pozwolą ci przyciągnąć użytkowników, którzy chętnie będą się nią dzielić w sieci, m.in. w mediach społecznościowych. 
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www