Kiedy warto odświeżyć stronę www?
3 lata temu
Na redesign, czyli przeprojektowanie strony internetowej decyduje się wiele firm. Odświeżenie witryny jest czymś zupełnie naturalnym. Po kilku latach działalności na rynku może zmienić się nie tylko zakres oferty, ale przede wszystkim oczekiwania użytkowników witryny www, czyli potencjalnych klientów.
Technologie się zmieniają, trendy w web designie przychodzą i odchodzą, a wraz z nimi przemianom ulegają także przyzwyczajenia i oczekiwania użytkowników internetu. Kiedy kilka lat temu, kiedy tworzyłeś swoją stronę www, wprowadzane rozwiązania wydawały się efektywne, innowacyjne. Teraz okazują się nazbyt powszechne, niemodne lub zwyczajnie niefunkcjonalne. Ale to zupełnie naturalna przypadłość, wynikająca z szybkiego tempa rozwoju internetu. Receptą na nią jest redesign strony www.
Przeprojektowanie strony internetowej rzadko związane jest wyłącznie z kwestiami wizualnymi serwisu. Zwykle jest to proces wymagający strategicznego podejścia do krótko- i długoterminowych celów biznesowych.
W przebudowie strony firmowej chodzi nie tylko o zmianę jej wyglądu. To tylko cel pośredni. Najczęściej poprawy wymaga m.in. funkcjonalność serwisu, dostosowanie do urządzeń mobilnych, prezentacja oferty firmy, szybkość ładowania witryny. Te elementy najczęściej szwankują i wymagają regularnej aktualizacji.
 
Zanim zdecydujesz się na redesign witryny internetowej, musisz odpowiedzieć sobie na kilka strategicznych pytań:
  • Czy twoja strona potrzebuje tylko zmian wizualnych czy również technicznego "remontu"?
  • Czy wraz ze stroną zmianie ulega również brand?
  • Czy zmienia się strategia marketingowa firmy?
  • A może zmian wymagają wszystkie te elementy?

Przebudowa strony pod kątem mobile

Jeśli w decydujesz się na redesign witryny www, koniecznie zadbaj o dostosowanie do urządzeń mobilnych. Wersja mobilna lub responsywna to obecnie standard. Dzięki nim witryny bezproblemowo wyświetlają się na komórkach czy tabletach, pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google i są znacznie bardziej przyjazne dla użytkowników.
Użytkownicy mobilni to obecnie 60% potencjału rynkowego. Jeśli więc nie posiadasz wersji mobilnej, świadomie rezygnujesz z ponad połowy potencjalnych odbiorców.
Kilka przydatnych informacji o stronach mobile-friendly znajdziesz w tekście Strony Mobilne lepiej oceniane przez algorytmy Google

Aktualizacja strony pod kątem nowych technologii

Technologie internetowe podlegają nieustannych zmianom. Mówi się, że "rok ludzki" wynosi co najmniej "cztery lata internetowe". Jeśli twoja strona www nie zostanie w odpowiednim momencie zaktualizowana, przestanie spełniać swoje cele (sprzedażowe, wizerunkowe itd.), ale również może być bardziej podatna na różnego typu awarie, naruszanie bezpieczeństwa, może osłabnąć jej pozycja w wyszukiwarce internetowej. 

Pozbądź się niepotrzebnych elementów

Na stronach funkcjonujących w niezmienianej formie przez wiele wiele lat bardzo często ujawniają się pewne usterki, chociażby niedziałające linki. Ale nie tylko uszkodzone elementy serwisu bywają impulsem do podjęcia decyzji o redisignie.
 
Analizując serwis przy pomocy bardzo popularnego narzędzia Google Analytics, można dowiedzieć się, które elementy są zupełnie nieużywane przez użytkowników. Być może istnieją zakładki, do których nikt nie zagląda, czasem jest to zbędna wyszukiwarka, buttony, w które nikt nie klika czy rzadko wypełniany formularz. Należy zastanowić się nad ich usunięciem lub zupełną ich modyfikacją, by w końcu zaczęły spełniać swoje zadania. 

Ładowanie strony? Najszybciej jak to możliwe

Większość developerów twierdzi, że jeśli strona ładuje się dłużej niż 5 sekund, konieczna jest jej optymalizacja. Być może pewne elementy (obrazy tła, czcionki, tekstury) stanowią za duże obciążenie. 
 
Użytkownicy cenią sobie szybkie ładowanie stron internetowych, szczególnie na urządzeniach mobilnych. Popularność stron responsywnych o minimalnej estetyce nie jest więc wyłącznie chwilową modą, lecz wynika ze względów użytkowych. 
 
Więcej o stronach responsywnych dowiesz się w naszym tekście Co musisz wiedzieć o stronach responsywnych?

Nawigacja na stronie www

Dzięki narzędziom do analityki internetowej, takim jak chociażby wspomniany wcześniej Google Analytics, możemy dokładnie prześledzić zachowanie użytkowników na stronie oraz ich przepływ. Jeśli odwiedzający opuszczają witrynę tuż po wejściu na stronę główną, warto zastanowić się nad kompletnym redesignem. Gdy zauważysz, że docierają do zakładki z formularzem kontaktowym, ale nie wypełniają go, zapewne przyda się przeprojektowanie tego elementu.
 
Warto również dowiedzieć się, czy nawigacja na stronie jest intuicyjna i czytelna. Jeśli użytkownicy nie są w stanie znaleźć strategicznych dla twojego biznesu elementów strony (zakładki "Kontakt", formularza itp.) lub nie znajdują na niej najważniejszych informacji, warto rozważyć modernizację.
 
Czy nawigacja na Twojej stronie www jest dobra? Odpowiedź znajdziesz m.in. w naszym tekście 5 kluczowych zasad użytecznej strony internetowej

Redesign strony a SEO

Redesign strony może przyczynić się korzystnie również do polepszenia pozycji witryny w wyszukiwarkach. Po pierwsze, wpłynie na to dostosowanie strony pod kątem urządzeń mobilnych, co jest obecnie weryfikowane przez algorytmy Google oceniające serwisy pod kątem jakości. 
 
Kolejny aspekt decydujący o pozycji strony to zawartość treściowa. Nieaktualizowana witryna z nieciekawą bądź nieodpowiednio przygotowaną treścią również będzie obniżać wartość serwisu, spychając ją w otchłanie wyników wyszukiwania. Warto zatem pomyśleć o prostym CMS-sie, który pozwoli na szybko i wygodnie wprowadzać bieżące zmiany dotyczące firmy czy aktualności bezpośrednio przez administratorów serwisu lub pracowników. Podobnie jak treść, optymalizowane powinny być także wszelkie elementy graficzne. 

Czas na redesign strony

Technologie internetowe zmieniają się bardzo szybko, podobnie jak trendy w web designie. Ale ślepe podążanie za trendami byłoby raczej nieroztropne. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że strona, bez względu na to, czy spełnia cele wizerunkowe, czy sprzedażowe, musi być dostosowana przede wszystkim do użytkowników odwiedzających ją, czyli do twoich klientów. Sześć lat temu smartfony nie były tak popularne, a i o internecie w telefonie "zwykły Kowalski" nawet nie myślał. Obecnie to coś tak powszechnego, że wersja mobilna serwisów nie jest już żadną innowacyjnością, lecz zupełnym standardem. Decyzja o redesignie nie jest więc żadną fanaberią, a koniecznością. 
 
Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatni raz odświeżałeś swoją stronę internetową, chyba nadszedł czas, aby przyjrzeć się jej troszkę bliżej. Warto również spojrzeć na strony www innych firm, najlepiej należących do twojej konkurencji. Jak na ich tle wypada twoja witryna? 
 
Pomyśl również, jak wielu klientów możesz obecnie tracić z powodu np. nieprzystosowania do urządzeń mobilnych, nieczytelnej grafiki, nieodpowiedniej treści, skomplikowanej nawigacji, niezoptymalizowanej pod kątem SEO witryny itd. 
 
Warto zauważyć, że nawet największe i najbardziej innowacyjne serwisy internetowe co jakiś czas decydują się na redesign. Bardzo często nie wynika to wcale z faktu, że coś na nich przestaje być skuteczne. Po prostu w pewnym momencie trzeba dostosować się do oczekiwań i potrzeb internautów, którzy również zmieniają swoje przyzwyczajenia związane z użytkowaniem internetu. 

Czy każda strona wymaga całkowitego redesignu?

Tylko dlatego, że twoja strona nie spełnia pewnych kryteriów nie musi oznaczać wcale, że wymaga zupełnej zmiany. Na przykład, jeśli ładowanie witryny zajmuje zbyt wiele czasu, warto skonsultować problem z projektantem strony lub programistą, który może zdiagnozować problem i rozwiązać go. Ponadto jeśli witryna traci użytkowników, być może nie jest to wina słabego designu, a np. nieefektywnej treści, która się na niej znajduje. Wówczas wystarczy profesjonalnie zmienić i przeorganizować treść. 
 
Zastanawiasz się, czy twoja strona firmowa nadal przyciąga klientów? A może została stworzona wiele lat temu i wymaga modernizacji? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dostosować witrynę internetową do obecnych standardów i celów biznesowych.
Dawid
CEO, CO-FOUNDER
Od 10 lat specjalizuję się w brandingu i marketingu internetowym. Kocham detale, bo to one tworzą spójną całość. 
Ostatnio oglądane
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www