Jak zwiększać liczbę fanów na Facebooku?
3 lata temu
Facebook od lat wiedzie prym w social media. Ponad 13,4 miliona aktywnych użytkowników, to praktycznie 34,8% osób, które posiadają konto w największym serwisie społecznościowym w Polsce. Jest to więc doskonałe narzędzie do promowania produktów lub usług, znajdowania nowych klientów i pozyskiwania wiernych odbiorców (followersów).
Potencjał w postaci ogromnej grupy ludzi, którzy każdego dnia spędzają swój czas na scrollowaniu Facebook’a, może być wykorzystany do budowania dobrych relacji z klientami i pozyskiwaniu nowych.

Ale tutaj właśnie najczęściej pojawia się problem: jak pozyskać fanów, którzy będą śledzić nasz firmowy fan page, like’ować nasze posty, share’ować ciekawe treści, komentować wpisy. Przyjrzyjmy się kilku możliwościom pozyskiwania fanów na Facebooku, które możesz wykorzystać samodzielnie.

Zero polubień? Facebook Ads na dobry początek

Założyłeś firmowy profil, przygotowałeś cover i profile photo, opracowałeś opisy, wdrożyłeś kilka atrakcyjnych wpisów i co dalej? Możesz zaangażować swoich pracowników, rodzinę i znajomych do polubienia firmowego fanpage, ale to nadal nie będzie twoja docelowa grupa klientów, z którymi chcesz budować relacje w sieci. Setka fanów najczęściej (chociaż oczywiście są pewne wyjątki) nie jest w stanie wygenerować takiego "ruchu", by rzeczywiście móc prowadzić bardziej zaawansowane działania sprzedażowe czy wizerunkowe.

Dlatego w tej początkowej, dość problematycznej fazie, zalecamy wykorzystanie reklamy płatnej, czyli Facebook Ads. To nie musi być wielka inwestycja. Możesz samodzielnie ustalić stawkę, jaką chcesz wydać na reklamę, dostosowując ją do ilości polubień, jaką chcesz osiągnąć na swoim fanpage.

Facebook Ads, oprócz możliwości szybkiego pozyskania nowych fanów, ma jeszcze jedną ważną zaletę: to narzędzie bardzo dobrze przystosowane do sprecyzowania grupy docelowej. Dzięki temu nie tylko zwiększysz polubienia, ale jeszcze pozyskać dokładnie takich odbiorców, na jakich najbardziej ci zależy.

Polubienia, udostępnienia, komentarze

Im więcej polubień fanpage, tym więcej wizyt. Im więcej wizyty, tym więcej like'ów, udostępnień czy komentarzy. A to właśnie o tego rodzaju działania chodzi! Fakt, że ktoś polubił twojego fanpage jeszcze nic nie daje. Warto pamiętać, że w praktyce, tylko 10-15% twoich fanów w ogóle zobaczy na swoim wall'u publikowane przez ciebie treści. Dlatego w kolejnej fazie musisz zastanowić się, co zrobić, by sukcesywnie (i już bezpłatnie) zwiększać liczbę fanów, angażować ich i budować pozytywny wizerunek firmy.

Twórz dobre jakościowo treści

Content w social media to sprawa fundamentalna. Jakie powinny być dobre treści:
 • dopasowane do zainteresowań twojej grupy docelowej
 • wartościowe dla odbiorców
 • angażujące
 • zachęcające do udostępniania, komentowania i like'owania
 • urozmaicone (teksty, zdjęcia, video, infografiki, poradniki itp.)
 • atrakcyjne wizualnie
 • intrygujące i zachęcające do podejmowania działań
Zanim więc zaczniesz publikować treści, stwórz odpowiednią strategię. Zaplanuj, jakim językiem powinieneś zwracać się do swoich odbiorców, co ich najbardziej interesuje, czego poszukują w sieci. Zastanów się, co możesz im zaproponować i jak zachęcić ich do ponownych wizyt.

Zachęcaj do komentowania i odpowiadaj na komentarze

"Zalajkowanie" postu wymaga od użytkownika minimalnego wysiłku. Nieco więcej wirtualnej energii musi włożyć w udostępnienie wpisu. A już apogeum zaangażowania osiągniesz, gdy zaabsorbować go na tyle, by zaczął komentować, wyrażając swoją opinię, aprobatę czy nawet dezaprobatę. Pamiętaj również, by odpowiednio zareagować w takiej sytuacji, odpowiadając na komentarze.

Używaj #hastagów

Użytkownicy social media bardzo lubią komunikację opartą o hashtagi. Dzięki nim będzie ci łatwiej powiązać markę z produktem, zachowując przy tym dobrą organizację i kategoryzację treści. Klikając w hashtag użytkownik szybko odnajdzie strumień postów związanych z danym słowem lub wyrażeniem.

Dlaczego warto mieć firmowy fanpage na Facebooku?

Social media spełniają zupełnie inne funkcje niż strona firmowa. To zupełnie inny rodzaj obecności w sieci. Fanpage pozwoli ci budować wizerunek firmy oraz dobre relacje ze swoimi odbiorcami. Do czego jeszcze przydaje się Facebook:
 • budowanie pozytywnego wizerunku firmy
 • funkcje informacyjne
 • możliwości personalizacji komunikatów reklamowych
 • prowadzenie dialogu i angażowanie
 • szerokie możliwości promocji
 • prosta administracja
 • łatwe budowanie zasięgu
Jeśli prowadzisz firmowy fanpage na Facebooku, ale liczba polubień nadal cię nie zadowala, skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci jak skutecznie poszerzać zasięgi i sukcesywnie zdobywać odbiorców.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www