Jak zdobywać adresy do wysyłki newsletterów?
4 lata temu
Pytanie, które nurtuje wszystkie osoby planujące aktywną kampanię e-mail marketingową. A odpowiedź na nie jest bardzo prosta - wszędzie, gdzie się da 
Jak się okazuje, proste odpowiedzi czasami nastręczają najwięcej problemów, dlatego postaramy się nieco pomóc. Oto kilka prostych sposobów na zebranie adresów mailowych do wysyłki newsletterów.

Strona internetowa 

Zacząć należy od wykorzystania potencjału, którym już dysponujesz. Strony internetowe posiada większość firm, tworzone są na potrzeby marek, produktów, eventów itd. I właśnie przy pomocy witryny www można w prosty sposób zgromadzić całkiem sporą listę subskrybentów. W jaki sposób?

Formularz. Musi być jednym z najbardziej widocznych elementów na stronie, jeśli chcemy, aby spełnił swoje zadanie. Tutaj użytkownicy będą mieli szansę wpisać swój adres e-mail. Warto dodatkowo zachęcić ich do wypełnienia formularza, bowiem często samo słowo “newsletter” okazuje się niewystarczające. “Bądź z nami na bieżąco”, “Zapisz się do cotygodniowego newslettera”, “Otrzymuj regularną dawkę świeżych informacji” - na różne sposoby możesz zachęcić swoich klientów, by byli z Tobą w kontakcie również za sprawą skrzynki pocztowej.

Pop-up. Pojawiające się zaraz po wejściu na stronę pop-upy również mogą być dobrym sposobem na zwiększenie bazy mailingowej. Jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie, więc należy je bardzo mądrze przygotować. Nazbyt agresywne i źle opracowane pop-upy mogą bardzo irytować użytkowników. Z drugiej strony okazuje się, że odpowiednio przygotowane mogą zwiększyć szybkość budowania bazy odbiorców nawet 43-krotnie.

W przypadku pop-upów warto przygotować capping na 1, co oznacza, że każdy użytkownik zobaczy go jednokrotnie. Nie powinny “wyskakiwać” również osobom, które wcześniej zapisały się już do listy subskrybentów. Nie należy ustawiać pop-upów w wersjach mobilnych. Użytkownicy korzystający np. ze smartfonów na niewielkim ekranie mogą mieć problem nie tylko z wpisaniem swojego adresu, ale nawet z zamknięciem okna pop-up.

Rejestracja. Formularz rejestracji również jest świetnym sposobem na pozyskanie adresów e-mail.

Konto w sklepie internetowy. Twój klient, dokonujący zakupów w sklepie internetowym, może być zainteresowany ciekawymi promocjami, wyprzedażami, kodami rabatowymi, które zechcesz mu wysłać drogą mailową. Również w tym przypadku poproś go o wpisanie adresu e-mail.

Jeśli prosisz użytkowników o podanie swojego adresu e-mail, powinieneś zaproponować im coś w zamian. Warto krótko opisać korzyści, jakie mogą osiągnąć po zapisaniu się na listę subskrybentów (np. dostęp do ekskluzywnej treści, informacje o promocjach, kody rabatowe itp.)

Social Media

Serwisy społecznościowe są dobrym (chociaż nie najefektywniejszym) sposobem na zwiększenie bazy mailingowej.

Najpowszechniejszym miejscem jest oczywiście Facebook. Fanpage posiadają zakładkę, dzięki której możesz bez specjalnych kosztów stworzyć formularz zapisu do newslettera. Nie jest to najbardziej skuteczna forma poszerzania bazy, ale ze względu na brak kosztów - warto spróbować!

Znacznie skuteczniej jest zbierać adresy przy okazji konkursów. Profesjonalne platformy do e-mail marketingu posiadają rozbudowane API, dzięki czemu w łatwy sposób można spiąć konkurs z systemem do e-mail marketingu. 

Świat realny

Pora opuścić świat wirtualny i przenieść się do realnego. Tutaj również można skutecznie rozbudować bazę mailingową. Podczas różnego rodzaju spotkań branżowych, konferencji, eventów warto mieć przygotowany tradycyjny formularz, gdzie zainteresowane osoby będą mogły wpisać swoje dane kontaktowe. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
  • formularz musi zawierać specjalną formułkę o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, która powinna zostać własnoręcznie podpisana przez przyszłego subskrybenta
  • formularz powinien zostać przygotowany w taki sposób, aby odbiorca wpisywał swój adres e-mail drukowanymi literami. Dzięki temu łatwiej będzie później go odczytać

Każda okazja jest dobra do zdobycia adresu e-mail

Wymienione sposoby są najpopularniejszymi formami poszerzania bazy mailingowej, ale nie jedynymi. W praktyce tylko od Twojej pomysłowości zależy, jak będziesz zdobywać adresy swoich subskrybentów.
Florise
CONTENT
Pochodzę z Francji, ale od roku mieszkam w Polsce. Dbam o rozwój polskich firm na rynku francuskim. Intensywnie zgłębiam tajniki języka polskiego.
Ostatnio oglądane
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www