Jak tworzyć strony zgodne z zasadami Google?
3 lata temu
Podstawowym celem każdej strony www jest indeksacja i wysoka pozycja w wyszukiwarce Google, używanej przez 96% użytkowników w Polsce.
Indeksacja i wysoka pozycja w wyszukiwarce Google nie jest dziełem przypadku. Istnieje szereg wytycznych dotyczących wyglądu, aspektów technicznych i jakościowych, które warto uwzględnić już na etapie projektowania strony www
 
Poznaj zasady, dzięki którym Twoja strona będzie widoczna w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się, jakie niedozwolone praktyki mogą doprowadzić do całkowitego usunięcia witryny z indeksu Google.

Wysoka jakość treści na stronie

Google docenia przede wszystkim te witryny, na których użytkownicy znajdują dokładnie to, czego w danym momencie szukają. Zabiegaj więc o wysoką jakość treści, w szczególności na pierwszej stronie. To od niej najczęściej zaczynają odwiedzający i oby na niej nie kończyli. Powinna być czytelna, zawierać najbardziej przydatne wiadomości, a jednocześnie cechować się prostą nawigacją, odsyłającą do pozostałych podstron. 
 
Zastanów się też, jakich słów kluczowych używają użytkownicy, a następnie uwzględnij je w tworzonych treściach. 
 
Pamiętaj, że istotne dla witryny nazwy, treści, linki należy zapisywać jako zwykły tekst, nie zaś w postaci elementów graficznych. Roboty Google nie odczytują tekstów zawartych w plikach graficznych. Jeśli musisz zastosować grafiki w zawartości tekstowej, zadbaj o to, by zostały wdrożone atrybuty ALT zawierające kilka kluczowych słów opisu. Jednocześnie po wdrożeniu witryny upewnij się, czy wszystkie elementy TITLE i atrybuty ALT są opisowe i dokładne.

Wskazówki dotyczące wyglądu i nawigacji strony

Łatwa nawigacja to podstawa w przypadku stron przyjaznych wyszukiwarkom Google. Przejrzysty, czytelny interfejs, pozwoli użytkownikom szybko znaleźć dokładnie te informacje, których potrzebują.
 
Zapunktuje strona o logicznej strukturze linków. Do każdej strony powinien prowadzić przynajmniej jeden statyczny link tekstowy. Jednocześnie poszczególne podstrony nie mogą zawierać nienaturalnie dużej ilości linków. Wszystkie linki zawarte na stronie muszą oczywiście działać, w razie jakichkolwiek problemów, trzeba poprawić kod HTML.
 
Zalecane jest udostępnianie użytkownikom mapy strony z linkami do najważniejszych podstron. Jeśli takich linków jest bardzo dużo, należy je odpowiednio uporządkować. 
 
W przypadku stron dynamicznych (charakterystyczny znak “?” w adresie URL) pamiętaj, że nie wszystkie roboty wyszukiwarek indeksują tego typu witryny tak dobrze, jak statyczne. 

Jakość przede wszystkim!

Pamiętaj, że Google zawsze stawia na pierwszym miejscu użytkownika i jego oczekiwania. Dlatego strony doceniane przez Google, to przede wszystkim strony tworzone z myślą o internautach. Warto więc podejmować tylko takie działania, które rzeczywiście mogą działać z korzyścią dla odwiedzających twoją witrynę.
 
Zastanów się, co tak naprawdę uczyni twoją stronę wyjątkową i wartościową. Zaprojektuj ją w taki sposób, aby przyciągała do siebie użytkowników, a dzięki temu zyskasz również przychylność wyszukiwarki Google.

Linki przychodzące na wielu stronach

Dla robotów Google linki przychodzące mają bardzo duże znaczenie. Każdy udostępniony link, który prowadzi do twojej strony, jest interpretowany jako istotny i ważny. Im więcej takich linków przychodzących, tym lepiej dla twojej strony. I tutaj niebagatelne znaczenie mogą odgrywać chociażby social media, gdzie użytkownicy chętnie dzielą się treściami, wykorzystując przy tym ważnych z perspektywy robotów Google URL.
 
Warto jednak w tym przypadku pamiętać, że obecnie algorytmy doskonale rozróżniają linki naturalne - czyli pozytywne, od nienaturalnych, stosowanych tylko do sztucznego pozycjonowania. Naturalne linki powstają spontanicznie, gdy treści znajdujące się na witrynie są na tyle przydatne dla użytkowników, by podzielić się nimi publicznie z innymi. Linki nienaturalne są umieszczane w “sztuczny” sposób na stronach, aby pozornie witryna wydawała się bardziej popularna niż jest w rzeczywistości.
 
Pamiętaj, że tylko naturalne linki są wartościowe w przypadku indeksowania i określania pozycji witryny w rankingu. 

Kilka przydatnych wskazówek technicznych

Przede wszystkim zadbaj o to, aby twoja strona była mobile-friendly, a więc wyświetlała się dobrze zarówno na desktopach, jak i urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony czy tablety.
 
Warto również korzystać wyłącznie ze sprawdzonych systemów zarządzania treścią, które są przyjazne dla Google i indeksowane przez wyszukiwarkę. 
 
Bardzo istotny jest także czas ładowania treści. Oczywiście im szybciej strona się ładuje, tym lepiej. Zadbaj o to, by każda podstrona twojej witryny wczytywała się szybko, dzięki czemu zadowolisz zarówno swoich użytkowników, jak i wyszukiwarkę Google.
 
Staraj się, aby Google mógł zaindeksować wszystkie zasoby twojej strony. Przy pomocy kodu HTML system indeksowania Google może renderować również zasoby takie jak obrazy, pliki SCC i JavaScript. Pozwól robotom Google na indeksowanie witryny bez identyfikatorów sesji czy parametrów URL służących do śledzenia ich drogi na stronie. Oczywiście różnorodne techniki śledzenia są pomocne w analizowaniu zachowania użytkowników, jednakże mogą prowadzić do niepełnego zaindeksowania witryny. 

Czego należy unikać?

Zdecydowanie unikaj treści generowanych automatycznie, nie przepełniaj strony nadmierną ilością słów kluczowych i nie próbuj stosować maskowania. Witryna nie powinna również zawierać nieoryginalnej treści (np. skopiowanej z innej witryny), nie może być również pozbawiona zupełnie contentu. Niekorzystnie działają również ukryte treści czy linki. Niekorzystne jest również uczestnictwo we wszelkiego rodzaju systemach wymiany linków.
 
Do wszelkich usług związanych z optymalizacją czy pozycjonowaniem strony należy pochodzić bardzo ostrożnie. Żadna firma nie jest w stanie zagwarantować na 100% wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Ten proces wymaga czasu, fachowego podejścia i postępowania zgodnie z wytycznymi Google. Zachowaj więc ostrożność przy wyborze firm, które będą zajmować się pozycjonowaniem twojej witryny. Jeśli na twojej stronie będą stosowane niedozwolone metody, może ona zostać usunięta z indeksu Google.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www