Jak tworzyć i promować content w social mediach?
4 lata temu
Serwisy społecznościowe to obecnie jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do publikowania i konsumowania treści. Dostarczając użytkownikom wartościowego contentu, możesz nie tylko zyskać ich zainteresowanie i zaufanie, lecz również wpłynąć pozytywnie na wizerunek firmy. 
Social media są obecnie uwzględniane w większości kampanii marketingowych realizowanych przez firmy. Pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, a przede wszystkim dają możliwość pozyskania uwagi konkretnej grupy docelowej. Nie można jednak traktować serwisów społecznościowych wyłącznie jako kolejnego nośnika treści reklamowych. Tutaj panują nieco inne zasady. Na uwagę i zaufanie trzeba sobie zapracować. Dopiero wówczas możesz próbować przekonać swoich potencjalnych klientów do oferowanych produktów czy usług.

Wspomnianą wyżej uwagę i zaufanie użytkowników można zdobyć tylko w jeden podstawowy sposób - wartościowy content! Bez względu na to, czy jest to Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+, YouTube, Pinterest, Instagram… wszędzie liczy się dobra treść. Śmieszna, mądra, pomocna, budząca emocje, intrygująca itd. Tutaj nie ma miejsca na “bezbarwny”, nieprzydatny i byle jaki content.
Poznaj kilka sposobów na tworzenie wartościowego contentu oraz proste sposoby dystrybucji treści, które znajdą swoje zastosowanie w większości najczęściej stosowanych przez firmy serwisach społecznościowych:
  • Publikuj różnorodne treści. Staraj się urozmaicać nie tylko ich zawartość treściową, lecz również graficzną. Coraz częściej zamiast zwykłych notek lub artykułów, lepsze rezultaty przynoszą infografiki, krótkie materiały wideo, zestawienia biznesowe itp.
  • Staraj się przeanalizować, jakie treści najbardziej interesują Twoją grupę docelową. Dzięki temu będziesz celniej trafiać z komunikatami publikowanymi w social mediach.
  • Dziel się informacjami na temat zmian zachodzących w Twojej firmie, ofercie usługowej czy produktowej. Koniecznie informuj o wszelakich promocjach, obniżkach cen, ekskluzywnych produktach, a także wdrożeniach nowych projektów czy poszerzaniu oferty.
  • Zachęcaj do dzielenia się opiniami, zadawaj pytania, angażuj użytkowników w dyskusje. Nie obawiaj się również wpisów, które budzą emocje i prowokują do publikowania własnych spostrzeżeń.
  • Wśród czynników wpływających na popularność publikowanych treści, w większości serwisów społecznościowych duże znaczenie ma czas publikacji. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, najchętniej pochłaniamy treści w godzinach roboczych, przede wszystkim rano i w południe. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś publikować w weekendy czy w godzinach wieczornych. Wyłamując się z ogólnie przyjętego schematu, będziesz mieć większe szansę na przebicie się ze swoim komunikatem.
  • Publikuj treści wówczas, kiedy masz wartościowy content. Im częściej je udostępniasz, tym większe szanse, że trafią one do szerszego grona odbiorców. Ale nie oznacza to wcale, że należy automatycznie “wrzucać” zupełnie nieprzydatny content o niskiej jakości, bowiem wówczas stracisz przychylność użytkowników.
  • Nie obawiaj się testów i eksperymentów w serwisach społecznościowych. Analizuj trendy, preferencje grupy docelowej. Pozwól sobie na spontaniczne dyskusje, żywe reakcje czy nawet budzące emocje wpisy. Eksperymentuj, a jeśli nie zadziała - próbuj dalej!
  • Wiele serwisów społecznościowych pozwala na dokładniejsze przyglądnięcie się użytkownikom. Wykorzystaj to, a dzięki temu lepiej poznasz swoich klientów, ich potrzeby, oczekiwania, zainteresowania itd. Social media są często wykorzystywane podczas tworzenia tzw. person, niezbędnych do opracowania trafnej strategii content marketingowej.
  • Każda kampania prowadzona w social mediach powinna być monitorowana i analizowana pod kątem osiąganych rezultatów. Warto badać, jakie treści są najbardziej atrakcyjne, kiedy najlepiej jest publikować, co należy zmienić, by jeszcze mocniej angażować grupę docelową.
  • Staraj się być tam, gdzie są Twoi odbiorcy, a więc potencjalni klienci! Komentuj i udostępniaj wartościowe treści publikowane przez innych, udzielają się w grupach tematycznych związanych z branżą, bierz udział w dyskusjach itd.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www