Jak przygotować kampanię e-mail marketingową?
4 lata temu
O skuteczności działań e-mail marketingowych nie zawsze decyduje wielkość bazy adresów. Oczywiście z punktu widzenia opłacalności im więcej adresów w bazie tym niższy koszt dotarcia do każdego odbiorcy. Żeby jednak adresat kliknął w otrzymanego maila, kampania musi zostać profesjonalnie przygotowana. O czym musisz pamiętać?

Dowiesz się:

  • Kim powinien być nadawca wiadomości?
  • Co musi zawierać temat wiadomości i preheader?
  • Jak zawartość treść newslettera? 
Profesjonalna kampania e-mail marketingowa nie polega na automatycznym przesyłaniu newsletterów do jak największej grupy adresatów. To długotrwały i nastawiony na realne wyniki proces, który opiera się na planowaniu, opracowywaniu strategii, personalizacji, a następnie wyciąganiu wniosków i ich analizie, by udoskonalać kolejne wysyłki. O jakich elementach należy pamiętać, opracowując strategię kampanii e-mail marketingowej?

Nadawca wiadomości 

Nadawca wiadomości ma kluczowe znaczenie dla tego, czy odbiorca otworzy otrzymany e-mail czy nie. Stąd też już od samego początku powinieneś poważnie podejść do budowania swojej reputacji w śród odbiorców.
 
Ze swoimi klientami możesz komunikować się na trzy sposoby:
  • jako marka (CePixel)
  • jako osoba fizyczna (Monika)
  • jako połączenie marki z osobą fizyczną (CePixel - Monika) 
Niestety nie ma obiektywnego badania, które potwierdziłoby, która forma jest najskuteczniejsza. 

Temat wiadomości 

Drugim czynnikiem, który decyduje o tym, czy dany e-mail zostanie odczytany, jest temat wiadomości. Od samego początku powinien odbiorcę intrygować, ciekawić i zachęcać do zapoznania się z zawartością. Tematy należy konstruować tak, aby odbiorca mógł się poczuć wyjątkowo (“Zobacz pierwszy nasz nowy produkt”), a najistotniejsze informacje znajdowały się na samym początku (“Zniżka na asortyment świąteczny”).
 
Innym sposobem na przyciągnięcie uwagi odbiorców jest wykorzystanie znaków specjalnych, umieszczanych na początku lub w środku tematu. Dzięki temu wyróżnisz się wśród wielu innych wiadomości. Takie znaki specjalne to np. gwiazdki, czworokąty, kropki itd. Część dobrych systemów oferuje specjalne tablice, z których można od razu wkleić dany symbol. 

Preheader wiadomości 

Preheader to pierwsze zdanie wiadomości, które wyświeltane jest zaraz pod tematem, a jednocześnie kolejna szansa na zwiększenie klikalności w nasz newsletter. Pierwsze zdanie wczytywane jest automatycznie w skrzynkach pocztowych Gmail, w aplikacjach pocztowych na smartfonach oraz części programów pocztowych instalowanych na komputerach odbiorców. Jeśli zignorujemy preheader, nasi odbiorcy zobaczą komunikat “Jeśli nie widzisz poprawnie tej wiadomości, kliknij tutaj” i cały czar pryśnie!
 
Odpowiednio wykorzystując preheader, można skutecznie zwiększyć swoje szanse na dotarcie do grupy odbiorców. Tekst pojawiający się w preheaderze nie musi być widoczny w treści e-maila. Wystarczy na samej górze wiadomości, tuż nad linkiem do podglądu, umieścić fragment tekstu zapisanego czcionką 1px i w kolorze tła. Dzięki temu nie zepsujemy wizualnych wrażeń z czytania wiadomości, a jednocześnie znacznie lepiej zaprezentujemy się swojemu odbiorcy. 

Tworzenie wiadomości e-mail 

Rozpoczynając projektowanie zawartości e-maila warto wziąć pod uwagę fakt, że czytelnik dokonuje jego oceny w ciągu 2-3 sekund od kliknięcia. W tym czasie skanuje ekran i stwierdza, czy jest sens zapoznawać się dokładniej z treścią. Wiadomość e-mail należy przygotować więc tak, żeby od pierwszego wejrzenia zainteresować odbiorcę i przykuć jego uwagę.
 
Musisz pamiętać o tym, że wielka, kolorowa grafika na niewiele się zda, bo większość programów pocztowych zablokuje ją. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w treści maila wszystkie możliwe elementy graficzne podmienić na tekst oraz kod HTML/CSS. Pojedyncze duże grafiki w przypadku większości filtrów antyspamowych, analizujących stosunek tekstu do grafiki, identyfikowane jako zwykły spam.
 
Odbiorcy lubią czuć się wyjątkowo, dlatego też warto przekonać ich do siebie unikalnym, atrakcyjnym contentem. Doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju spersonalizowane treści, które jednocześnie informują o wyjątkowych wydarzeniach czy ofertach np. “Oferta tygodnia” czy “Zniżka tylko dla stałych klientów”.
 
W wiadomości najistotniejsze są dwa elementy: nagłówek, który powinien od razu przykuć uwagę naszego odbiorcy, oraz wyraźne call to action, czyli zazwyczaj button kierujący na landing page. 

Co jeszcze jest ważne?

  • Zawsze warto jest przeprowadzać testy A/B oferowane przez wszystkie profesjonalne systemy do e-mail marketingu.
  • Warto jest personalizować wiadomości do klientów. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie imienia odbiorcy w treści newslettera, a nawet temacie e-maila. Współcześnie wiele narzędzi do e-mail marketingu posiada funkcje, która pozwala personalizować wiadomości automatycznie.
  • W każdej wiadomości przesłanej do odbiorców nie może zabraknąć stopki z widocznym linkiem do usunięcia adresu odbiorcy z danej listy subskrybcyjnej. Każdy musi mieć szansę na łatwe wypisanie się z listy mailingowej.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www