Jak pisać treści marketingowe?
2 lata temu
Rodzajów tekstów reklamowych jest mnóstwo. Są bardzo ważne, pełnią również role wizerunkowe. To one zachęcają do wejścia na stronę internetową, kupna produktu, czy wzięcia udziału w konkursie online. Skonstruowane w odpowiedni sposób, zwracają uwagę użytkownika Internetu.
Nie ma złotego środka na pisanie idealnych tekstów, ale podzielenie ich na poszczególne kategorie, może nam pomóc wyodrębnić kilka ogólnych zasad dobrego copywritingu. Całokształt działań promocyjnych związanych z tworzeniem chwytliwych treści nazywamy CONTENT MARKETINGIEM. 
 
Hasła kampanii marketingowych

Są najważniejsze. „Mają przyciągać, łapać i nie puszczać.” Klient musi poznać produkt, zapamiętać go i wrócić po kolejny egzemplarz.

McDonald’s - #mamsmakanamaka
Twix - Dwa oblicza Twixa
Coca Cola - Taste the feeling

Powyższe treści są przykładami chwytających haseł reklamowych. Kampania McDonald’s zachęca odbiorców do dzielenia się emocjami, indywidualnymi preferencjami i własnym sposobem patrzenia na smak jego produktów, używając przy tym internetowych narzędzi komunikacyjnych, takich jak strona www i Instagram. Twix postawił na storytelling i zadanie retorycznego pytania: “Lewy czy prawy Twix”, które zachęca odbiorców do zwrócenia uwagi na ich wyjątkowy produkt. Coca Cola ruszyła z kampanią, wskazującą na zaangażowanie marki w oferowanie konsumentom wyboru zgodnego z ich smakiem, stylem życia i dietą.
Hasła kampanii marketingowych mają być krótkie, wpadać w ucho, dać się zapamiętać i odnosić się do strategii działań reklamowych. Warto tworzyć je za pomocą metafor, rymów lub gier słów, dzięki którym staną się jeszcze bardziej ciekawe.
 
Treść na stronie www
 
Układając teksty na stronę www należy pamiętać o grupie docelowej. Treść musi przyciągać odbiorców, mieć prosty przekaz i zachęcać do interakcji. Prowadząc stronę internetową, pokazującą walory danego przedsiębiorstwa (np. sieć restauracji), warto zwrócić uwagę na pozytywne i wyróżniające go od innych firm cechy, które można wyeksponować, za pomocą odpowiednio dobranych słów i czcionki np. „Jesteśmy po to, żeby Twoje życie było pełne smaku. Dla nas pizza, to nie tylko danie na Twoim talerzu”).
Co więcej, używając czasowników w trybie rozkazującym typu “Sprawdź promocje” lub “Poznaj korzyści” zbudujesz zaangażowanie, tym samym zwiększając liczbę wejść na Twoją stronę.
Pamiętaj jednak, że oprócz samego contentu liczy się także wygląd tekstu, czyli ułożenie, styl, rodzaj czcionki i DOŁĄCZONA GRAFIKA.
Co innego, gdy prowadzimy portal informacyjny - wtedy strona główna powinna składać się ze skrótów artykułów, które mogą zainteresować odbiorcę. Nagłówki ze zdjęciami pełnią wtedy najważniejszą rolę, gdyż zachęcają użytkownika do bliższego zapoznania się z danym tematem.
Jak powinny wyglądać nagłówki zachęcające do działania użytkowników na stronach internetowych? Najlepsze to takie, które są ciekawe i dynamiczne, np. „Dołącz do akcji”, „Sprawdź promocje”, „Zobacz więcej”.
 

 
Posty w mediach społecznościowych
 
Prowadzenie Social Media jest jednym z najlepszych sposobów na stworzenie więzi z Twoją grupą docelową. Można mówić w tym temacie, jak pisać, co pisać i kiedy wstawiać, ale warto zaznaczyć, że sukces każdego profilu lub fanpage’a to właśnie unikatowość. Tu wygrywa strategia, połączona z kreatywnością i odpowiednimi narzędziami.

Posty wrzucane na lidera rankingów Social Media powinny być krótkie, zawierać ZNAKI GRAFICZNE lub EMOTIKONY i dodatkowo dołączoną grafikę. Dlaczego? W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy się śpieszą, na Facebooku nikt nie szuka długich artykułów, tylko scrolluje w poszukiwaniu ciekawych postów. Ewentualnie, chcąc poczytać więcej, klika w link przenoszący go do strony internetowej, czyta, wraca na Facebooka i przewija dalej. Jeżeli chcesz przyciągnąć uwagę użytkownika, zaproponuj mu coś unikalnego.
Pamiętaj o tym, że posty na Facebooku możesz zaplanować, co daje Ci możliwość ich poprawy. Nie ma reguł jaką strukturę powinien przyjąć każdy post, dlatego daj go komuś do przeczytania i ocenienia. Dlaczego? Jeżeli post spodoba się Twoim trzem znajomym, jest duże prawdopodobieństwo, że spodoba się także Facebookowiczom.
Twitter nie pozwala na posty dłuższe niż 140 znaków. Z jednej strony niewygodne jest zmieszczenie się w dwóch linijkach tekstu, z drugiej strony, nie musisz się rozpisywać i zastanawiać czy nie popełniłeś błędów, tylko piszesz krótko i na temat. Tego właśnie oczekują użytkownicy Twittera - emocji wyrażanych w postaci zwięzłych treści.
Instagram kocha hashtagi. Wrzucając zdjęcie możesz wymyślić kilku wyrazowy opis i opatrzeć go słowami ze znakiem “#”. Hashtagi gwarantują dostanie się Twojego zdjęcia do większej liczby kategorii, co może przyczynić się do większej ilości wyświetleń. 
Skąd czerpać inspiracje?
 
Najlepszym narzędziem writerów jest Google Trends oraz Pinterest.
Google wskaże Ci tematy, które najbardziej interesują użytkowników Internetu oraz najczęściej wyszukiwane treści, a Zakładka ODKRYWAJ służy do sprawdzania, który z podanych przez Ciebie wyrazów jest częściej wyszukiwany. Dzięki temu narzędziu możesz sprawić, że Twoje treści będą „na topie”, co wpłynie np. na wyższą oglądalność strony www.
Pinterest pomaga w znalezieniu pomysłu, kiedy głowisz się i głowisz, a efektem i tak jest czarna dziura. Pinterest jest portalem społecznościowym, na którym znajduje się tysiące kategorii i miliony inspirujących obrazków. Wystarczy, że założysz konto i w wyszukiwarce wpiszesz słowo klucz np. „kwiaciarnia”. Spośród tysięcy grafik z tekstami możesz znaleźć tą jedyną, która zainspiruje Cie do napisania chwytliwego sloganu firmowego, wyjątkowej treści na stronę www, czy wymyślenia strategii writingu portalu społecznościowego.

Przy pisaniu tekstów marketingowych musimy porzucić szkolne nawyki i pisać w innych kategoriach. Internet potrzebuje słów potocznych, zdań prostych i krótkiego przekazu by zwrócić uwagę odbiorców. Pisanie rozprawek, czy esejów to raczej rzadkość - dominują atrakcyjne slogany, chwytające nagłówki i zwięzłe posty. Ważny jest cel: do kogo i po co piszemy, a styl słów zmieniamy w zależności od rodzaju portalu internetowego.
Jeżeli Twoje posty na Facebooku nie mają lajków, a użytkownicy Twittera nie zwracają uwagi na wpisy, nie poddawaj się, próbuj dalej. Zmień styl writingu, a wpadki potraktuj jako metodę prób i błędów. W końcu znajdziesz sposób na efektywne zarządzanie Content Marketingiem. Jak sam Steve Jobs powiedział: „Bądź przedsiębiorczy. Szukaj i wprowadzaj nowe pomysły. Nie bój się bycia innym niż wszystko to, co do tej pory spotkałeś na rynku. Bądź śmiały, skuteczny i … konsekwentny.”
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www