E-marketing a Outdoor
2 lata temu
Reklamy są wszędzie. Otaczają nas, gdy idziemy na spacer, zakupy, kiedy przeglądamy strony internetowe lub portale społecznościowe. Z racji występowania możemy je podzielić na dwa rodzaje:
  • E-MARKETING (Internetowe)
  • OUTDOOR (na zewnątrz)
GRUPA DOCELOWA
E-mail marketing obejmuje wszystkie kampanie internetowe, tj. AdWords, Social Media itd. - każde działanie w przestrzeni internetowej. Reklamy docierają w tego rodzaju kampanii, do wyznaczonych rodzajów użytkowników, są nastawione na grupę docelową, w przeciwieństwie do OUTDOOR, gdyż reklamy na ulicach może zobaczyć praktycznie każdy, a zwróci uwagę osoba konkretnie zainteresowana tematem.

MIERZALNOŚĆ
Przy internetowych kampaniach jesteśmy w stanie zmierzyć efektywność reklam. Wiemy, ile osób je zobaczyło, weszło na nie, zainteresowało się ofertą i ewentualnie przeszło do dalszych działań. Takie zjawisko nazywamy mierzalnością kampanii. Przy outdoor możemy tylko oszacować liczbę osób widzących reklamę. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć jaka grupa wiekowa powiedziała “tak, kupię ten produkt”. Wieszając plakat wydarzenia na mieście, nie wiemy ile osób zdecydowało się wziąć w nim udział. Robiąc wydarzenie na Facebooku mamy mniej więcej wiedzę na temat liczby beneficjentów naszego wydarzenia.

WIZERUNEK
Każda z kampanii ma wpływ na wizerunek. Sęk w tym, by dobrze zaplanować strategie. Na dobrze przemyślany outdoor nie każdy może sobie pozwolić (reklamy w internecie zaczynają się już od przysłowiowej złotówki, wynajęcie i produkcja bilbordów to koszt znacznie wyższy), co dowodzi o stabilności firmy na rynku. Po za tym odpowiedni Outdoor zwraca się w dłuższym okresie.

MOŻLIWOŚĆ OPTYMALIZACJI
Kampanie w internecie możemy na bieżąco aktualizować i dostosowywać do potrzeb rynku oraz naszych odbiorców. W przeciwieństwie do Outdoor, gdzie raz wydrukowany baner lub bilbord pochłonął nasze środki i został zawieszony.

ESTETYKA
Wiele reklam na mieście nazywanych jest “śmieciami na wysokości”. Często są one projektowane przy użyciu niedużych nakładów. Z drugiej strony, wielu użytkowników uważa że to właśnie e-kampanie zaśmiecają internet, często utrudniając dostęp do wartościowych treści. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
 
Ciężko powiedzieć, która z kampanii jest lepsza. Można zaznaczyć, iż e-marketing jest dokładniejszy, gdyż jeszcze nikt nie wymyślił narzędzi, dzięki którym można zmierzyć rezultat Outdoor, który jednakże wpływa pozytywnie na długotrwały wizerunek firmy. Po drugie, kampanie internetowe możemy zmieniać, robić testy i sprawdzać, które działanie jest efektywniejsze, natomiast przy Outdoor stawiamy na intuicje, choć często nieomylną. Podsumowując, każda kampania wymaga strategii i przemyślenia, dobrego zaplecza graficznego i analitycznego firmy i od tego tak naprawdę zależy, czy osiągnie sukces. Jaką Ty wybierasz?
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www