Do czego służy Landing Page?
3 lata temu
Landing Page to docelowa strona internetowa, na którą użytkownik trafia ("ląduje") po kliknięciu w reklamę, np. link sponsorowany Google AdWords, baner reklamowy, newsletter itp. Stanowią kluczowy element kampanii internetowych, chociaż ich struktura jest najczęściej bardzo prosta. 
Landing Page w swoim założeniu różni się od typowych firmowych stron www. Strony docelowe są projektowane w jednym, konkretnym celu, który chce osiągnąć reklamodawca. 

Najważniejszy jest cel

Strony docelowe są tworzone jako oddzielne witryny, najczęściej w żaden sposób niezwiązane z witryną firmową. Dzięki temu można maksymalnie skupić uwagę użytkownika na wykonaniu jednej, konkretnej akcji, która oznacza oczekiwaną konwersję

Rodzaje stron docelowych

Wyróżniamy dwa kluczowe rodzaje landing page:
  • zachęcenie użytkownika do przejścia na inną stronę - “przejściowe” (Click Through)
  • zbieranie leadów

“Przejściowe” strony docelowe

Landing page, które mają zachęcić do kliknięcia i przejścia do innej strony internetowej (stąd używane określenie "przejściowe") prowadzą do innego miejsca w sieci. Stosowane są zazwyczaj w e-commerce. Mają za zadanie wzbudzić zainteresowanie użytkownika produktem lub ofertą, a następnie przeprowadzić do miejsca, gdzie ostatecznie podejmie decyzję o skorzystaniu z usług bądź sfinalizuje transakcję.

W tym przypadku bardzo ważne jest, aby na stronie docelowej dostarczyć użytkownikowi tego, czego w danym momencie oczekuje. Landing page powinien więc stanowić spójną całość z prowadzoną kampanią.

Landing Page generujący leady

Landing Page do generowania leadów tworzone są w celu przechwytywania danych użytkowników, takich jak np. imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu itp. Kluczowym zadaniem takiej strony jest więc zbieranie konkretnych informacji, które po wprowadzeniu do bazy będą mogły zostać wykorzystane zgodnie z późniejszymi założeniami biznesowymi.

Podczas tworzenia formularza na landing page powinieneś skupić się na minimalnej ilości najważniejszych danych, które musisz pozyskać od użytkownika. Nie musisz przecież pytać o numer telefonu, jeśli masz zamiar kontaktować się jedynie poprzez e-maile. Zbyt długie formularze zwykle okazują się nieskuteczne i nie prowadzą do oczekiwanej konwersji.

Bardzo ważne jest, aby na stronie docelowej do generowania leadów znajdował się jasny i atrakcyjny opis tego, co użytkownik dostanie w zamian za ujawnienie swoich danych osobowych. Najczęściej np. precyzyjnie przygotowana dla niego oferta, bon rabatowy, zniżka w sklepie internetowym itp.

Co jeszcze jest ważne?

Landning Page powinien być maksymalnie prosty i skupiać się tylko na jednym, ale bardzo jasnym celu. Bardzo ważne są tutaj wszelkie elementy Call-to-Action i zachęcające zwroty skłaniające do wykonania konkretnej akcji, np. Wypełnij formularz, Kup teraz.

Grafika strony docelowej musi być prosta, a jednocześnie jak najbardziej atrakcyjna i dostosowana do upodobań grupy docelowej. Podobnie jak treści: zwięzłe, rzeczowe i pisane językiem korzyści. 
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www