Dlaczego warto wypełnić Brief?
4 lata temu
Angielskie słowo “brief” tłumaczone jest jako “krótki”, “zwięzły”, “lakoniczny”. W branży reklamowej Brief jest bardzo ważnym, treściwym i konkretnym dokumentem, który powinien być przygotowany przed rozpoczęciem pracy nad powierzonym przez klienta zleceniem dla agencji. 
Brief zawiera oczekiwania klienta względem kampanii reklamowej, za którą odpowiedzialna będzie wybrana agencja. Dokument ten pozwala przygotować ofertę oraz wstępny plan strategii w sposób najpełniej odpowiadający wizji klienta oraz oczekiwanych rezultatów. 
W mniemaniu niektórych klientów Brief to strata czasu. W praktyce jednak najczęściej okazuje się, że czas zaoszczędzony na niewypełnieniu Briefu i tak najczęściej jest poświęcany na wyjaśnienia późniejszych niejasności.

Po co wypełniać Brief?

Bez solidnie uzupełnionego Briefu praca nad projektem jest jak błądzenie we mgle - zabiera dużo czas, bardzo łatwo jest się potknąć i rzadko trafia się bezbłędnie do celu. Nawet jeśli klient początkowo nie ma pomysłu na kampanię, odpowiadając na serię precyzyjnych pytań, jest w stanie wyznaczyć grupę docelową, cel prowadzonych działań, mocne i słabe strony firmy czy produktu itp. Informacje w Briefie stanowią mocną podstawę późniejszych działań, które będą realizowane sprawniej i celniej, pozwalając zaoszczędzić czas i pieniądze. 

Co znajduje się w Briefie?

Brief to przede wszystkim dokładne przedstawienie firmy, produktu bądź usługi. Muszą pojawić się informacje dotyczące tego, do kogo kierowana jest oferta, co ją wyróżnia spośród innych, jakie są jej zalety. Warto opisać również możliwości dokonywania zakupu czy składania zamówienia, dotychczasowe wyniki sprzedaży itp.

Brief to idealne miejsce na dokonanie wstępnej analizy rynku oraz konkurencji. Warto wskazać, co wyróżnia ofertę na tle konkurencji, jakie wyniki sprzedażowe osiągają konkurenci, w czym są lepsi, a gdzie ujawniają się ich minusy.

Bardzo ważne jest precyzyjne określenie cech produktu: wskazanie cech szczególnych, słabych i mocnych stron, szans i zagrożeń związanych z ofertą (analiza SWOT).

Jednym z kluczowych elementów Briefu jest wyznaczenie celu kampanii. W tym punkcie warto zastanowić się, po co właściwie planowana jest kampania reklamowa. Tym celem może być wzrost sprzedaży, wprowadzenie nowego produktu/usługi na rynek, poprawa wizerunku marki itp. Warto postawić sobie jeden konkretny cel, który jest najważniejszy dla Twojej firmy na tym etapie działalności i przyniesie największe korzyści.

Dobry Brief jest...

  • Spójny. Stanowi klarowną całość, zawiera odpowiedzi udzielone od pierwszego do ostatniego pytania w sposób wyczerpujący.
  • Szczegółowy. W Briefie powinny się znaleźć wszystkie najważniejsze informacje na temat firmy/marki/produktu, a także różnorodne ciekawostki, interesujące fakty, które mogą przyczynić się do opracowania trafnej i kreatywnej strategii.
  • Rzeczowy. W Briefie powinny znajdować się kluczowe informacje, podane w sposób konkretny. Tutaj nie ma miejsca na tzw. lanie wody.
  • Inspirujący. Już na etapie tworzenia czy analizy Briefu mogą pojawić się pierwsze pomysły! Im Brief ciekawszy i bardziej treściwy, tym większe szanse nie tylko na lepszą komunikację na linii klient-agencja oraz satysfakcjonujące rezultaty tej współpracy.

Dlaczego Brief jest tak ważny?

  1. W Briefie klient może szczegółowo sprecyzować swoje oczekiwania względem agencji.
  2. To właśnie w Briefie warto ujawnić również oczekiwane efekty, które należy osiągnąć przy posiadanym budżecie.
  3. Brief jest swego rodzaju drogowskazem, do którego bardzo często się wraca na różnych etapach realizacji projektu.
  4. Dobry Brief to najlepsza inwestycja! Zwróci się, jeśli nie będziemy szczędzić czasu na jego precyzyjne uzupełnienie.
  5. Brief to fundament, na którym budowana jest strategia późniejszych działań. Musi być więc dopracowany w każdym szczególe. Tylko wtedy tworzona wspólnymi siłami “konstrukcja” będzie solidna i stabilna!
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www