Dlaczego nazwa jest ważna?
4 lata temu
Twój klient nie stwierdził jeszcze, czy produkt, który sprzedajesz, jest najsmaczniejszy, najwygodniejszy, najtrwalszy. Nie ma pojęcia, czy świadczone przez ciebie usługi są najlepsze na rynku, a Twoja firma godna zaufania. Jeszcze tego nie wie, ale już możesz pojawić się w jego świadomości, zaintrygować go, zaciekawić. Jak to zrobić?

Dowiesz się

  • Jakie funkcje pełni nazwa?
  • Dlaczego dobra nazwa jest Ci potrzebna?
  • O czym pamiętać, wybierając nazwę?

Na początku była nazwa

Nazwa to bardzo często pierwsza informacja, jaka trafia do potencjalnych konsumentów. Z biznesowego punktu widzenia ma przede wszystkim sprzedawać. Jest to również jeden z najważniejszych elementów wizerunku. Dobra nazwa powinna od pierwszego wejrzenia zachęcać, perswadować i przekonywać. Musi być czymś, co pozostanie w umyśle klienta od pierwszego wejrzenia lub usłyszenia.
 
Oczywiście sama dobra nazwa nie jest gwarantem sukcesu. Z całą pewnością może jednak stanowić silny bodziec do poszukiwań informacji na temat produkty/usługi/firmy bądź też bezpośrednio dokonania zakupu.
 
Niestety może być też wręcz odwrotnie! Nudna, standardowa, trudna do zapamiętania i wymówienia, źle kojarząca się nazwa może przyczynić się do tego, że Twój potencjalny klienta przeistoczy się w realnego klienta - Twojej konkurencji! Jak temu zapobiec?
 

Róża musi pachnieć

Nie wszyscy doceniają siłę drzemiącą w nazwie. Cóż, nie doceniał jej nawet sam Szekspir, pisząc "Czemże jest nazwa? To, co zowiem różą, / Pod inną nazwą równieby pachniało…" Wyobraź sobie jednak, że różana woń wydobywa się z pluskwicy (roślina o pięknych, białych kwiatach). A teraz pomyśl o zakochanym Romeo niosącym swej lubej bukiet pachnących pluskwic. Nadal jest romantycznie?
 

Jak stworzyć nazwę idealną?

Tworząc idealną nazwę, musisz przede wszystkim pomyśleć o swojej grupie docelowej. Niezbędna jest jej dokładna analiza, uwzględniająca potrzeby, zainteresowania czy środowisko, w którym obracają się na co dzień Twoi potencjalni klienci.
 
Dobra nazwa jest prosta w odbiorze i niesie pozytywne skojarzenia z marką. Musi być unikalna, a jednocześnie łatwa do zapamiętania, wymówienia i powtórzenia.
 

Co jeszcze jest ważne?

  • Zanim wybierzesz idealną nazwę, sprawdź dostępność domen, pod którymi będziesz mógł stworzyć stronę www.
  • Sprawdź, czy wybrana nazwa Cię nie ogranicza. Sprzedawca kapeluszy o nazwie Zielony Kapelusz po wprowadzeniu do swojego asortymentu innych części garderoby, np. czerwonych skarpetek, może mieć trudności z ich sprzedażą. Klienci zawsze będą poszukiwać u niego zielonych kapeluszy, po czerwone skarpetki pójdą do innego sklepu.
  • Przekonaj się, czy wybrana nazwa jest neutralna w językach obcych. Gdyby niemiecki producent żarówek OSRAM miał świadomość tego, że będzie działał na naszym rynku, być może zaciekawiłby się polskim znaczeniem nazwy swojej firmy.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www