AdWords vs SEO. Co tak naprawdę działa?
3 lata temu
AdWord i SEO to dwa kluczowe narzędzia wykorzystywane do prowadzenia kampanii marketingowych w internecie. Różni je wiele, ale łączy jeden cel — pozyskiwanie użytkowników dzięki wysokiej pozycji witryny w wyszukiwarce. Stosowane są oddzielnie lub razem w zależności od celów biznesowych i marketingowych.
AdWords i SEO nie są konkurentami. To dwa potężne narzędzia dostępne w obszernym arsenale e-marketingu. Płatna reklama w wyszukiwarce sprawdza się, gdy chcemy szybko osiągnąć zamierzone rezultaty, SEO to proces czasochłonny, nastawiony na trwały sukces w sieci.

Co to jest Google AdWords?

AdWords jest platformą reklamową należącą do Google. Reklamodawcy wykorzystują ją do umieszczania swoich reklam na stronach z wynikami wyszukiwania, w tym w serwisach należących do Google, takich jak np. YouTube czy Gmail oraz na tysiącach innych witryn internetowych, które uczestniczą w programie AdWords jako wydawcy (Google AdSense).

Jako reklamodawca płacisz za reklamę wówczas, gdy ktoś kliknie na reklamę (CPC = Cost Per Click) lub gdy reklama zostanie wyświetlona użytkownikom określoną ilość razy (CPM = Cost Per 1000 Impressions). Cały system AdWords działa jak wielki serwis aukcyjny, gdzie różni reklamodawcy konkurują w dostępie do miejsc reklamowych.

Co to jest SEO?

SEO, czyli Search Engine Optimalization, wpływa na uzyskiwanie przez witryny internetowe lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania stron w Google, Yahoo, Bing itp. W tym celu należy zadbać o to, aby strona była przyjazna dla wyszukiwarek. Ale co to właściwie oznacza?

„Przyjazna” strona jest użyteczna i wypełniona treścią poszukiwaną przez użytkowników, a tym samym lepiej indeksowana przez wyszukiwarki. SEO to temat rzeka. Więcej na ten temat można poczytać chociażby na naszym blogu SEO w nowym wydaniu. Ogólnie rzecz ujmując — chodzi o to, aby mieć szybką i funkcjonalną stronę internetową z unikalną treścią, gwarantującą dobre doświadczenia użytkownikowi końcowemu.

AdWords vs SEO

90% użytkowników nigdy nie przegląda innych stron w wyszukiwarce poza pierwszą
Wspomaganie strony w boju o lepszą widoczność w wyszukiwarce to konieczność, jeśli chcemy aktywnie zwiększać ruch w witrynie oraz traktujemy internet jako przestrzeń pozyskiwania klientów. Umieszczenie serwisu na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google powinno być głównym celem. Aż 90% użytkowników nigdy nie przegląda innych stron poza pierwszą.

Zarówno AdWords, jak i SEO pomagają witrynie internetowej znaleźć się na pierwszej stronie wyszukiwarki Google. AdWords to płatne reklamy, które wyświetlać się będą po wpisaniu przez użytkownika słów kluczowych ustalonych przez reklamodawcę w kampanii. SEO reprezentuje organiczne wyniki wyszukiwania, które w dużej mierze uzależnione są od unikalnego i rozsądnie opracowanego contentu strony.
 

AdWords - pozornie łatwa reklama w sieci

Skuteczna kampaniia AdWords musi być przemyślana, dopasowana do branży, firmy, produktu, usługi, grupy docelowej itd.
Teoretycznie wdrożenie i przeprowadzenie kampanii AdWords nie jest niczym trudnym. W praktyce jednak nieumiejętne stosowanie tego narzędzia jest jak gra w kasynie - można wydać mnóstwo pieniędzy i osiągnąć oczekiwane rezultaty (a nawet lepsze) lub przegrać wszystko z kretesem. Skuteczna kampania musi być przemyślana, dopasowana do branży, firmy, produktu, grupy docelowej itd. Tak samo starannie powinny być dobierane budżety na kampanie. W tym przypadku wysokie stawki wcale nie gwarantują sukcesu.

Pomimo pozornie łatwego systemu, do prawidłowo przeprowadzonej kampanii potrzeba wiedzy, doświadczenia i mnóstwa czasu. Tylko wówczas można liczyć na oczekiwany zwrot z inwestycji.
 

Zalety AdWords

 • Proste - Wprowadzenie w życie oraz realizowanie kampanii nie wymaga dokonywania żadnych skomplikowanych operacji.
 • Automatyczny start kampanii - Reklamy są wyświetlane zaraz po wyborze odpowiednich słów kluczowych i uruchomieniu kampanii. Ruch na stronie może być generowany i mierzony od razu. To najlepsze narzędzie do krótkich kampanii nastawionych na szybkie rezultaty.
 • Płacisz za wyniki - AdWords działa na zasadzie pay-per-click (PPC), czyli Google oczekuje od ciebie zapłaty tylko wówczas, gdy ktoś kliknie w reklamę.
 • Precyzyjne kierowanie - Reklamy wyświetlane są tylko dla wybranych słów kluczowych, które najlepiej specyfikują oferowane produkty bądź usługi. Ponadto można kontrolować obszar geograficzny, okres, a nawet godziny, w których będą się wyświetlać w wyszukiwarce.
 • Kontrola budżetu - Można ustalić dogodny budżet przeznaczony na dany okres prowadzenia kampanii, jak również maksymalną stawkę dzienną.
 • Kup sobie pozycje - PPC pozwala kupić nawet pierwsze miejsce w Google, wyświetlając reklamę każdej osobie, która poszukuje określonych słów kluczowych.
 • Różne formaty - Można używać różnych formatów reklam AdWords, takich jak tekst, zdjęcia, pliki wideo. Oczywiście dwie ostatnie opcje są znacznie droższe od pierwszej.
 • Statystyki - AdWords wyświetla natychmiastowy zestaw statystyk, które dają przegląd tego, co działa, a co jest nieskuteczne. Łatwo jest przeanalizować skuteczność reklam oraz dokonywać bieżących zmian w panelu.

Wady AdWords

 • Cena zależy od stawek słowa kluczowego konkurencji - Rzeczywista cena za kliknięcie jest określana automatycznie przez system licytacji Google. Zależy od różnych czynników, takich jak maksymalny koszt za kliknięcie, jakość słowa kluczowego, jakość strony docelowej itd.
 • Trudno (choć jest to możliwe) oszacować zwrot z inwestycji - Aby obliczyć współczynnik ROI, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów: jaka jest wartość twojego produktu w porównaniu z wartością kosztu kliknięcia, ile “pustych” kliknięć przypada na jedną sprzedaż, jaki powinien być budżet, by uzyskać pożądane rezultaty itd.
 • Tracisz niezależność - Twoja reklama w AdWords będzie zależna od Google. Jednocześnie jesteś uzależniony od zmian stawek słów kluczowych. Ale jeśli nie chcesz korzystać z programu AdWords, twoja strona nie będzie widoczna bez solidnego organicznego SEO.
 • Ludzie nie zawsze klikają w płatne reklamy - 75% osób chętniej klika w wyniki organiczne niż reklamy. Wszystko zależy jednak od grupy docelowej, do której chcemy dotrzeć. W niektórych specyficznych branżach płatne reklamy w wyszukiwarce mogą się nie sprawdzić, dlatego bardzo ważna jest wcześniejsza dokładna analiza potencjału reklamy pod kątem preferencji określonej grupy odbiorców.
 • Większy współczynnik odrzuceń - Reklamy AdWords kierujące do miernej strony docelowej lub promujące firmę niecieszącą się zbyt dobrą opinią na rynku mogą nie przynieść rezultatów. Jeśli po wejściu na stronę użytkownik nie otrzyma treści, jakiej oczekiwał klikając w reklamę, bardzo szybko z niej wyjdzie. Bardzo ważne jest więc, aby słowa kluczowe oraz treści reklam były skorelowane z atrakcyjną i funkcjonalną stroną docelową. Skuteczność reklamy AdWords w 90% zależy od porządnie stworzonej strony www z unikalną i przydatną treścią.

SEO, czyli cieprliwość popłaca

SEO to długoterminowa inwestycja
Chociaż AdWords gwarantuje automatyczne pojawienie się w wyszukiwarce, SEO to długoterminowa inwestycja również przynosząca dobre rezultaty. Na dobre SEO składa się jednak wiele kluczowych elementów, m.in. Content marketing, optymalizacja witryny, ruch organiczny oraz jak najwięcej linków prowadzących do strony. Wszystkie te elementy przenikają się wzajemnie, pomagając stronie osiągać wysokie pozycje. 
 

Zalety SEO

 • Ekonomiczność - Aby znaleźć się na wysokich pozycjach wyszukiwarki Google, nie musisz nic płacić. Niestety tylko w teorii. Dobre SEO wymaga odpowiednich treści na stronie, co wiąże się z koniecznością nawiązania współpracy ze specjalistą, który ją właściwie zoptymalizuje. A to niekiedy wymaga zainwestowania większego kapitału niż AdWords.
 • Stworzenie dobrych treści - SEO wymaga dobrej, unikalnej i przydatnej treści. Dobre treści są wartościowe dla odwiedzających, którzy dłużej pozostają na stronie, chcą ją odwiedzić ponownie, a w konsekwencji budują wartość i wiarygodność marki.
 • Wiarygodność - 75% użytkowników klika w wyniki organiczne. Dla wielu internautów są one bardziej wiarygodne niż linki płatne.
 • Serwis przyjazny dla użytkownika - Kluczowych elementem dobrego SEO jest konieczność stworzenia przyjaznej dla użytkownika strony internetowej, która będzie przyciągać odwiedzających i potencjalnych klientów. Dobrze zorganizowana witryna pomoże zyskać przychylność nie tylko internautów, lecz również Google, a tym samym jej pozycja w wyszukiwarce będzie się sukcesywnie podnosić.
 • Wyniki długoterminowe - Osiągnięcie dobrej pozycji na pierwszej stronie wyszukiwarki Google to jeszcze nie koniec. Kolejnym krokiem jest pozostanie na niej jak najdłużej. A to również wymaga pracy. Jest to jednak dobra mobilizacja do tego, aby stronę aktualizować, stale dodawać atrakcyjne dla użytkowników treści, dbając tym samym o jej wysoki poziom.
 • Statystyki - Wyniki SEO są dostępne w Google Analytics. W podstawowej wersji jest to zupełnie bezpłatne narzędzie. Analiza wyników pozwala oszacować skuteczność podjętych działań SEO. Dowiemy się stąd m.in. jakie treści są najbardziej atrakcyjne dla użytkowników, jakie linki prowadzą do strony docelowej, w jakim miejscu na stronie użytkownicy spędzają najwięcej czasu itd.

Wady SEO

 • Niekończący się proces - jednorazowe zoptymalizowanie strony www nie wystarczy. Google zmienia swoje algorytmy stosunkowo często. Robi to nawet do ponad 400 razy w ciągu roku. Ostatnie aktualizacje Google Panda i Google Pingwin miały szczególny wpływ na SEO. Celem było sprowokowanie wszystkich prowadzących nieetyczne działania SEO do zaniechania działań. Aktualizacje te są ważne i mają bezpośredni wpływ na pozycję strony, dlatego konieczne jest ciągłe podążanie za najnowszymi trendami.
 • Czasochłonne - SEO to proces czasochłonny w porównaniu z AdWords, które przynosi natychmiastowe rezultaty. Aktualne i unikalne treści, dobre jakościowo linki, odpowiednio dobrane słowa kluczowe, meta tagi oraz mnóstwo innych kwestii, o które należy zadbać optymalizując stronę, to przede wszystkim mnóstwo czasu zainwestowanego w SEO. To może potrwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet dłużej, zanim pojawią się pierwsze rezultaty.
 • Dobra jakościowo strona www - Strona www musi spełniać kilka kluczowych wymagań, aby jej pozycja sukcesywnie się polepszała. Oprócz dobrze dobranych słów kluczowych, meta tytułów i meta opisów, powinna cechować się przyjaznym layoutem, użytecznością oraz wartościową dla użytkowników treścią. Google docenia również regularną aktualizację treści w witrynach oraz jak najwięcej udostępnianych linków prowadzących.
 • Nieobecność w wynikach mobilnego wyszukiwania stron nieprzystosowanych do urządzeń mobilnych - Niestety jeśli strona firmowa nie jest dostosowana do mobilnych urządzeń, sama optymalizacja nie wystarczy, by pojawiła się w wynikach mobilnego wyszukiwania. W takich przypadkach rozwiązaniem jest AdWords lub - najlepiej - zaktualizowanie witryny do wersji mobilnej lub responsywnej. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym tekście Zmiany w Google: Strony Mobilne lepiej oceniane przez Algorytmy

Co jest lepsze - AdWords czy SEO?

I AdWords i SEO mają swoje zalety i wady. W rzeczywistości wszystko zależy od specyfiki konkretnej branży, charakteru firmy, oferowanych usług bądź produktów, preferencji grupy docelowej, konkurencyjności itd. Najczęściej obie te formy promocji w sieci są ze sobą łączone. AdWords jest niezbędne w okresie rozruchu kampanii, SEO natomiast pozwala utrzymać witrynę na wysokiej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania w dłuższej perspektywie, a jednocześnie motywuje do ciągłego udoskonalania i aktualizowania strony www.
 

Jeśli szukasz najlepszej strategii marketingu internetowego dla swojej firmy, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci osiągnąć zamierzone cele!

 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www