6 elementów nowoczesnej strony www
2 lata temu
Dostosowywanie stron www do nowoczesnych standardów, wcale nie oznacza ślepego podążania za trendami, które szybko przychodzą i jeszcze szybciej odchodzą. To podążanie za zmianami technologicznymi i przyzwyczajaniami użytkowników, którzy mają wysokie (i również wciąż ewoluujące) wymagania.
Trendy w webdesignie zmieniają się dość szybko. To, co było modne pięć lat temu, obecnie może być nie tylko nieaktualne, ale również nieużyteczne. Decydując się na redesign, zwróć uwagę na 5 kluczowych elementów każdej nowoczesnej strony www. 

1. Oszczędna kolorystyka

To może wydawać się dość oczywiste, ale często pomijana jest kwestia odpowiedniego doboru kolorów. Zbyt wiele różnych barw połączone ze skomplikowanym wzornictwem może bardzo przeszkadzać w odbiorze strony, komplikując jej nawigację i utrudniając dotarcie do kluczowych informacji. Zbyt duża ilość kolorów rozprasza użytkowników, dlatego nowoczesne projekty www zawierają 2-3 główne barwy. Tak jest na witrynach największych firm, takich jak Apple, Amazon czy Google. Nie znajdziesz tam tęczy kolorów, tylko jeden odcień tła (np. biały) oraz drugi kolor dominujący (srebrny, żółty, niebieski itd.). Uproszczona kolorystyka ułatwia skupienie i pozwala zwrócić uwagę na elementy, które są na witrynie kluczowe np. buttony call-to-action.

2. Przestrzeń na stronie

Cecha bardzo wielu nowoczesnych stron internetowych, które tworzone są zgodnie z zasadą "white space". Chociaż termin nawiązuje do białego koloru, wcale nie chodzi o to, aby tło było zupełnie białe. Odnosi się raczej do przestrzeni, która zdecydowanie odznacza treść od krawędzi ekranu i poszczególnymi elementami na stronie. Nowoczesne witryny nie są zatłoczone, wręcz przeciwnie - dają użytkownikowi wizualną swobodę, pozwalając skupić uwagę na jednej, najważniejszej dla niego w danym momencie rzeczy.

3. Wyznaczenie hierarchii treści

Jak już zostało wspomniane, “nowoczesność” stron www wyznacza się nie tylko przez ich estetyczne walory, ale przede wszystkim użyteczność i przejrzystość. Związane jest to również z organizacją treści. Planując rozkład contentu w obrębie witryny, należy starać się wyeksponować to, co jest najważniejsze dla użytkownika. Wyznaczenie priorytetów w tym zakresie może ułatwić odnajdowanie ważnych informacji lub szybciej doprowadzić do oczekiwanej hierarchii.

4. Porządek w backendzie

Nowoczesna strona jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale równocześnie funkcjonalna. To dwie kwestie muszą iść ze sobą w parze. Odpowiednio zakodowana strona działa bez zarzutu na wszystkich urządzeniach, szybko się ładuje i jest prosta w nawigacji. To ułatwia użytkownikom jej eksploatowanie i skutecznie prowadzi do konwersji. 

5. Optymalizacja strony SEO

SEO to dziedzina, w której sukcesywnie coś się zmienia. Dlatego podczas optymalizacji strony warto współpracować ze specjalistami, którzy na bieżąco śledzą wszelkie aktualizacje wprowadzane w tym obszarze. Wiele z elementów SEO jest niewidocznych gołym okiem, pojawiają się w obrębie kodu witryny. Ale meta tagi, meta opisy, słowa kluczowe czy znaczniki HTML skutecznie pomogą twojemu serwisowi wspiąć się na wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. A wiadomo, że właśnie to jest celem każdej strony internetowej.

6. Elementy Call-To-Action

Większość stron firmowych są tworzonych w konkretnym celu np. zwiększenie sprzedaży lub pozyskanie nowych klientów. Ważne jest, aby już na etapie tworzenia witryny webdesigner doskonale wiedział, jaki cel mu przyświeca. Elementy Call-To-Action są więc kluczowe, ponieważ to po kliknięciu w nie użytkownik może dokonać zakupu, zostawić namiary do siebie, dołączyć do listy subskrybentów, pobrać e-book itd. Układ witryny www powinien być więc dla użytkownika mapą, która pozwoli mu dotrzeć do konkretnego miejsca i wykonania konkretnej czynności (konwersja).
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www