6 czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę przy tworzeniu strategii Social Media
2 lata temu
Ze strategią Social Media jest podobnie jak z celem wykonywanym według metody SMART. Plan wpisów na portale społecznościowe ma być skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, realny i określony w czasie. Jakie jeszcze dodatkowe cechy posiada dobrze przemyślana koncepcja prowadzenia portalów społecznościowych?
 
Celuj w:
 
  •  REZULTATY
Zaplanuj, co zamierzasz osiągnąć dzięki prowadzeniu portalu społecznościowego. Chcesz zdobyć klientów, zachęcić do kupna swojego produktu, poznać potrzeby grupy docelowej, zbudować pozytywny wizerunek, pokazać jak pracujesz?
Następnie dobierz odpowiednie narzędzia, tj. wybierz Social Media, które będziesz prowadził (Facebook, Twitter, Instagram itd.), by osiągnąć zamierzony cel. Zamieszczaj co jakiś czas posty, wpisy, artykuły, tweety, zdjęcia lub wysyłaj snapy. Pamiętaj, że nie musisz wrzucać wpisów związanych ściśle ze swoją usługą/produktem. Najważniejsze jest zainteresowanie. Patrz i mierz co przyciąga najwięcej uwagi, próbuj zaciekawiać i interesować. Skorzystaj z opcji, którą posiada np. Facebook - darmowej analizy wejść na Twój profil, zasięgu posta, liczby kliknięć w link. Wysuwaj wnioski, a następnie wprowadzaj zmiany, które przybliżą Cie do punktu docelowego. Dbaj o to, by na Twoich profilach społecznościowych cały czas coś się działo.
Jeżeli prowadzisz sklep z narzędziami do majsterkowania nie zanudzaj odbiorców wpisami dotyczącymi ofert lub promocji. Zamiast tego możesz zrobić ciekawą serię filmików instruktażowych pt. “jak radzić sobie samodzielnie z usterkami?”, przy okazji wykorzystując narzędzia z Twojego sklepu.
 
  •  TARGET
Określ grupę docelową swojego produktu lub usługi: jej lokalizację, wiek, płeć i zainteresowania, dzięki czemu będzie Ci łatwiej dostosować mowę języka Twoich wpisów do stylu życia odbiorców. Jeżeli chcesz, żeby zainteresowała się Tobą młodzież, załóż konto na Snapchacie, jeżeli ludzie z branży, prowadź LinkedIn. Pamiętaj o tym, że wybranie targetu na początku Twoich działań nie oznacza iż musisz się go kurczowo trzymać. Na rynku istnieje wiele darmowych narzędzi (m.in. Google Analytics), które pomogą Ci sprawdzić, kto interesuje się Twoich wpisami. Na podstawie wyników zmieniaj i optymalizuj grupy swoich odbiorców.
 
  • CZAS
Podzielmy Czas na dwie kategorie:

a) czas chwilowej kampanii
Zamierzasz wystartować z kampanią promującą Twoje biuro podróży. Odpowiedz na pytania: Ile czasu chcesz prowadzić kampanie? Jak zamierzasz sprawić by została w pamięci klientów? Jaki masz budżet na poszczególne działania? Niech chwilowa kampania będzie twoim asem w rękawie. Pamiętaj jednak, że warto mieć zabezpieczenie marketingowe i zacząć działać z odpowiednim wyprzedzeniem. W momencie startu samej kampanii dobrze jest już mieć zbudowane silne relacje ze społecznością oraz lojalne grono odbiorców, których przyciągnęły Twoje stałe działania. Co więcej, musisz zdawać sobie sprawę, że często chwilowa kampania jest ostatnim elementem całej strategii marketingowej, dlatego dbaj o użytkowników, którzy są z Tobą od początku.
Prowadź szeroką działalność online na portalach społecznościowych. Tworząc kampanię pt. “Egzotyczne wakacje” - zachęcasz klientów do wybrania konkretnych podróży poprzez zamieszczanie ciekawych postów na Facebooku. Co więcej, tweetujesz, wrzucasz zdjęcia z wycieczek na Instagram, opisujesz wyprawy na Tumbrl. Ustalasz deadline zakończenia kampanii: 31 sierpnia - zakończenie wakacji. Na sam koniec wysuwasz wnioski i oceniasz wartość swoich działań. Czy były opłacalne?

b) czas stałych działań
Czym mogą być stałe działania na Social Media, którymi zajmuje się Twoja firma? Co jest Twoim pewnikiem? Czym możesz się podzielić z odbiorcami? Co ich zainteresuje? Co możesz udostępniać na swoim portalu społecznościowym? Zaplanuj strategie tzw. podstawowych działań stałych. Co ile dni będziesz wrzucał filmik na YouTube? Jak często wstawisz zdjęcie na Instagram? Co ze wzmiankami na Twitterze? Pamiętaj o wybraniu odpowiednich godzin publikacji postów oraz dniach tygodnia. Większość Firm publikuje swoje posty w godzinach pracy. Największe zaangażowanie użytkowników platform społecznościowych przypada na godziny 18:00-19:30 i 20:00-22:30! Tym samym widać jak duży zasięg przepada. Podobnie jest z weekendami kiedy pracownicy maja wolne dni od pracy i nic nie publikują w tym czasie. Szkoda. Tym bardziej, że dzisiaj np. na Facebooku możemy zaplanować udostępnianie postów. Pamiętaj o monitorowaniu zasięgu Twoich wpisów. Jeśli widzisz, że posty o 22 nie cieszą się dużym zainteresowaniem, zmień godzinę na poranną i w dalszym ciągu analizuj ich zasięg. Najważniejsze jest zachowanie ciągłej aktywności na portalach społecznościowych, dzięki której wzrośnie liczba Twoich odbiorców.
 
  •  INNOWACYJNE POMYSŁY
Szukaj inspiracji na Pinterest, sprawdź jakie tematy są na topie za pomocą Google Trends, przewertuj Social Media konkurencji, a wszystkie Twoje działania mogą wpłynąć na to, że znajdziesz swój własny złoty środek. Prześpij się z wypisanymi pomysłami na kartce i pamiętaj - z małych szczegółów można stworzyć potężne strategie kampanii marketingowych. Bardzo istotne aby content (treść) był oryginalny i spójny. Dobrze jest, żeby przed rozpoczęciem działań wybrać oryginalny model prowadzenia profili oraz tworzenia grafik. Zbuduj pozytywny i niepowtarzalny wizerunek swojej firmy na portalach społecznościowych. Z czasem ludzie zaczną kojarzyć Twój profil. Pamiętaj, żeby nie powielać informacji z innych profili. Sam wiesz jak to jest kiedy ktoś wstawia podobne do konkurencji grafiki, cały czas udostępnia posty innych firm i nie daje nic od siebie. Nie chcesz chyba, żeby Twój profil był kolejnym, który wzbudza niesmak i zdenerwowanie.
Jedną z najbardziej kreatywnych i unikatowych kampanii reklamowych było Ice Bucket Challenge. Była to kampania społeczna, polegająca na zbieraniu pieniędzy dla fundacji wspierającej ludzi chorych na SLA, czyli stwardnienie boczne zanikowe.
Chodziło o to, aby Internauci opublikowali w sieci film, na którym wylewają na siebie kubeł lodowatej wody i nominowali do tego zadania kolejne osoby, które albo wpłacą symboliczną kwotę na fundację, albo obleją się lodowatą wodą i poczują chwile odrętwienia, tak jak osoby chore na SLA przez cały czas trwania choroby. Kampania swoim zasięgiem objęła cały świat, angażując naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, a także celebrytów, takich jak małżeństwo Lewandowskich, Anię Rubik czy Lady Gagę.
 
  •  DOSTOSOWANY BUDŻET
Istnieją Social Media projektów, których prowadzenie nie wymagało dużych nakładów. Dzisiejsze media społecznościowe oferują szereg możliwości w promocji swoich treści. Można dostosować budżet, zainteresowania, dane demograficzne, dane geograficzne czy cel jaki chcemy osiągnąć do kampanii, które chcemy prowadzić. Nie zawsze sukces oznacza inwestowanie milionów w płatne reklamy, czy co tygodniowe organizowanie konkursów. Bardziej chodzi o zainteresowanie odbiorców tym, jak wartościowe informacje w postaci treści i grafiki przekazujesz. Odbiorcy Instagrama Kawy Rzeszowskiej zostali zainteresowani portalem dzięki prowadzeniu go z pasją i miłością do produktu. A Ty jak przyciągniesz swoją grupę docelową?
 
  •  PRACE ZESPOŁOWĄ
Na samym początku zaangażuj pracowników firmy do komentowania, lajkowania i udostępniania. Dzięki temu, Twoje działania trafią do szerszej grupy odbiorców, co spowoduje większe zainteresowanie kampanią. Zacznij od małego grona osób, zachęcaj do udzielania się, a następnie poszerzaj grupę odbiorców. Pamiętaj, że każda opinia się liczy. Nawet ta zła. Jedną z podstawowych cech każdego społeczeństwa jest jego różnorodność. Postaraj się to wykorzystać i wzbudzaj dyskusje. Trzymając się starej zasady marketingu: „nie ważne jak mówią - ważne, że mówią", można osiągnąć bardzo dobre wyniki. Trzeba pamiętać, że wśród poruszanych tematów, bądź zajętego przez Ciebie stanowiska, znajdą się "hejterzy" jak również Twoi zwolennicy, którzy na pewno zwiążą się z Tobą na dłużej, przez co zbudujesz lojalną grupę odbiorców. Wykaż, że liczy się dla Ciebie opinia innych - odpowiadaj na komentarze i wiadomości, daj konsumentom możliwość wyboru dwóch aspektów (np. kolorów) Twojego produktu. Pamiętaj, że nazwa media SPOŁECZNOŚCIOWE nie bierze się znikąd.
 

Social Media to bezgraniczne narzędzie marketingowe o niesamowitym zasięgu, które posiada ogromną moc wpływu na pozytywny lub negatywny odbiór marki w świecie online i offline. Jeżeli masz pomysły na prowadzenie portalów społecznościowych, to bez problemu ułożysz strategię. Jeżeli masz strategię, to z łatwością przejdziesz do akcji, która obudzi w ludziach reakcję. Jeżeli aktywność reakcji będzie wzrastać, poszerzysz początkowe grono odbiorców. Jeśli dotrzesz do szerszego targetu, wzrośnie zainteresowanie Twoją marką, a w konsekwencji sprzedaż Twoich usług lub produktu. Pozytywnego wizerunku w Social Media nie zastąpi Ci żadna inna aktywność online.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www