6 ciekawych trendów w Web Design
3 lata temu
Trendy w projektowaniu stron internetowych zmieniają się z roku na rok. Nie ma już sztywnych standardów w web designie. To, co kiedyś wydawało się nietypowe, dziś uchodzi za standard. Jedno pozostało niezmienne: kreatywność zawsze musi iść w parze z funkcjonalnością.
Oto kilka interesujących rozwiązań, które są coraz chętniej wykorzystywane przez projektantów. Ciekawe pod względem estetycznym, a jednocześnie użyteczne.

Ghost Buttons

To jeden z częściej wykorzystywanych rozwiązań. Ten styl wiąże się z płaską konstrukcją UI, gdzie przycisk nawiązuje do tła, osiągając pozornie 2-wymiarowy wygląd. Najczęściej przezroczyste, puste tło otoczone jest kolorową, cienką ramką. Zapala się po kliknięciu lub najechaniu kursorem na wybrany przycisk.

Ghost Buttons są idealne dla układów płaskich i minimalistycznych. Mogą być stosowane w połączeniu z innymi technikami projektowania nowoczesnych stron internetowych.

Restauracja Markowianka   Full-Start

Lista ikon

Startupy, aplikacje mobilne i agencje kreatywne bardzo często poprzez listę ikon przedstawiają swoje możliwości. Małe ikony w bardzo obrazowy i symboliczny sposób ukazują ofertę usługową lub cechy charakterystyczne danej firmy czy produktu.

Tendencja ta nie ma oficjalnej nazwy. Są to najczęściej linie ikon, niekiedy uzupełnione krótkim tekstem. W liście ikon najważniejsza jest dobra organizacja, szczególnie jeśli jest ich wiele.

Diet Store   >GrandBeef

Grid-Based Layouts

Trudno powiedzieć, kiedy ten sposób organizacji treści na stronie stał się popularny, ale z całą pewnością obecnie jest coraz częściej wybierany przez projektantów. Układy oparte o siatki zawsze odgrywały ważną rolę w tworzeniu stron www, ale nie zawsze były tak wyraźnie widoczne w końcowym produkcie.

Projekt oparty o układ siatki sprawdza się, kiedy na stronie znajduje się bardzo dużo treści. Witryny internetowe, takie jak czasopisma online, blogi, serwisy społecznościowe, galerie zdjęć bardzo często wykorzystują to rozwiązanie do organizacji treści.

Funkcjonalność tego układu jest doskonale wykorzystana przez serwis Pinterest. Pola siatki nie są ułożone idealnie, tworzą raczej pozornie nieuporządkowany wzór. Asymetria działa tutaj świetnie i stała się swego rodzaju wizytówką tego portalu.

CePixel Blog   img

Responsywność

Strony responsywne to już nie tylko nowy trend w projektowaniu serwisów internetowych, lecz właściwie standard. Sukcesywnie wzrasta liczba osób przeglądających strony internetowe głównie przy pomocy urządzeń mobilnych. RWD to gwarancja, że nasza strona zachowa swoje walory użyteczne i estetyczne bez względu na rodzaj wykorzystywanego urządzenia do jej przeglądania, a jednocześnie będzie pojawiała się w wynikach mobilnego wyszukiwania Google.
 
Więcej o RWD przeczytasz w tekście Co musisz wiedzieć o Stronach Responsywnych?
 

Duże, atrakcyjne wizualnie tło (obrazy i wideo)

Wielkim hitem w web designie są duże, piękne zdjęcia lub materiały wideo tworzące tło strony. To najprostszy sposób, aby witryna się wyróżniała i została zapamiętana przez użytkownika.

Grafika występująca w roli tła powinna być odpowiednio dobrana do specyfiki strony oraz innych elementów znajdujących się w witrynie, a jednocześnie wyróżniać się doskonałą jakością. W przypadku tego rozwiązania najczęściej dominuje minimaizm w układzie poszczególnych elementów. Najczęściej na stronie głównej znajduje się jedynie skromne menu odsyłające do innych zakładek.

IMG   CePixel

Podzielona strona

Wiele stron stworzonych w ostatnim czasie posiada pionowo "podzielony ekran" na dwie bardzo wyraźne części zazwyczaj tej samej wielkości. Oprócz kwestii estetycznych takie rozwiązanie znajduje również swoje zastosowanie funkcjonalne:
  • wskazuje dwie najistotniejsze cechy
  • wyraża ideę dwudzieloności
W pierwszym przypadku podział strony jest uzasadniony, gdy firma w promocji produktu lub usługi wskazuje na dwie istotne cechy lub warianty. Podział strony na dwie równe kolumny może być najlepszym sposobem, aby pokazać dwa różne aspekty tego samego rozwiązania, np. producent kierujący swoje produkty zarówno do klientów detalicznych, jak i dystrybutorów.

Drugim powodem, dla którego ekran jest dzielony, może być chęć pokazania ważnej dwoistości, np. kiedy pragniemy podkreślić, że firma wyróżnia się zarówno nowoczesnym zapleczem technicznym, jak i doświadczoną i profesjonalną kadrą pracowników.

IMG   img
Tradycyjne rozwiązania w Web Designie coraz częściej ustępują miejsca nietypowym pomysłom. Oryginalna strona może nie tylko zaskoczyć użytkownika, lecz również pozostać na długo w jego pamięci.

Wnioski

Trendy i nowości w designie są inspiracją dla projektantów, ale podczas tworzenia witryny dla konkretnej firmy należy się skupić przede wszystkim na jej potrzebach, specyfice oraz oczekiwaniach grupy docelowej. To, co sprawdzi się w przypadku jednej marki, niekoniecznie będzie dobre dla innej. Zadaniem web designera jest wyselekcjonowanie i dobranie najlepszych rozwiązań.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www