5 kluczowych zasad użytecznej strony internetowej
4 lata temu
Strona internetowa zaprojektowana zgodnie z najważniejszymi zasadami web usability to przede wszystkim większa konwersja. Nawet najbardziej estetyczny i oryginalny design nie pomoże, jeśli nasz serwis będzie dla użytkowników nielogiczny i nieintuicyjny.

Dowiesz się

  • Dlaczego im prościej tym lepiej?
  • Czym jest User Experience?
  • Kiedy należy ograniczać kreatywność?
Tworząc stronę www czy aplikację mobilną, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim użytkownika końcowego. Wszystkie funkcjonalności powinny być zaprojektowane w sposób intuicyjny, aby użytkownik mógł z nich skorzystać bez specjalistycznej wiedzy czy dodatkowych szkoleń.

1. Nie komplikuj

Użytkownicy oczekują przede wszystkim prostoty i jasności. Tylko pół sekundy wystarcza, aby odwiedzający podjął decyzję, czy zostanie na danej stronie, czy też zmieni ją na zupełnie inny adres www. Liczy się warstwa wizualna, a jednocześnie maksymalna łatwość w poruszaniu się w obrębie serwisu i znajdowaniu niezbędnych informacji. Nawet jeśli użytkownik wchodzi na naszą stronę po raz pierwszy, powinien czuć się swobodnie. Decyduje o tym m.in. maksymalnie uproszczona nawigacja.

2. Szybko do celu

Użytkownicy trafiają na Twoją stronę z jakiegoś konkretnego powodu. Najczęściej ich celem jest pozyskanie informacji na temat produktów, świadczonych usług czy też danych teleadresowych. Wszystko, co może okazać się przydatne dla odwiedzających witrynę, powinno zostać umieszczone w jak najbardziej oczywistych miejscach. Internauci mają mało czasu i jeszcze mniej cierpliwości, zatem jeśli od razu nie otrzymają niezbędnych informacji, zapewne błyskawicznie zmienią adres www.

3. Skanowanie zamiast czytania

Większość użytkowników wchodzących na Twoją stronę nie czyta, a skanuje znajdujące się na niej treści. W praktyce konieczne jest dostarczanie contentu maksymalnie dostosowanego do potrzeb i oczekiwań odwiedzających stronę, bowiem tylko w ten sposób można mieć pewność, że najważniejsze informacje zostaną zauważane.
 
Przygotowując treści trzeba skupić się na najważniejszych wiadomościach podanych w zwięzły i atrakcyjny sposób. Jednocześnie warto zastanowić się nad urozmaiconymi formami przekazywania informacji, np. infografikami.

4.  Użyteczność i doświadczenie

Coraz więcej profesjonalnie zaprojektowanych stron internetowych stanowi nie tylko przekaz informacyjny, lecz również jest atrakcyjną kombinacją tekstu, grafiki i elementów interaktywnych, które zapewniają użytkownikom doświadczenia emocjonalne. UX (User Experience), czyli doświadczenie, decyduje o sukcesie nowoczesnych rozwiązań webowych czy mobilnych tak samo jak m.in. użyteczność (usability).
 
Coraz więcej interfejsów aplikacji mobilnych i stron internetowych zawiera efekty wizualne, które mają na celu wzbudzanie pozytywnych emocji, a dzięki temu skutecznie wyróżniają się na tle konkurencji.

5. Użyteczność ważniejsza niż kreatywność?

Projektując użyteczną stronę należy zachować ostrożność względem wszelakich nazbyt innowacyjnych i oryginalnych rozwiązań. Użytkownicy są bardzo niechętni wszelkim "udziwnieniom", których nie znają. Na ogół większość najważniejszych interfejsów powinna być znana i oczywista. Logo ma znajdować się w lewym, górnym rogu, panel logowania w prawym. Nie należy  "na siłę" wprowadzać niepotrzebnych udogodnień, które mogłyby wpłynąć na negatywny odbiór witryny. Użyteczność i kreatywność muszą się w tym przypadku równoważyć.

Co jeszcze jest ważne?

  • Użyteczność i atrakcyjny wizualnie wygląd strony wpływają na jej pozytywny obiór przez użytkowników, co w konsekwencji zwiększa zainteresowanie przedstawioną na niej ofertą.
  • Profesjonalnie zaprojektowana strona internetowa wywoła zadowolenie z szybkiego dotarcia do informacji oraz łatwości poruszania się w jej obrębie, co zwiększy prawdopodobieństwo na ponowną wizytę.
  • Użytkownik usatysfakcjonowany wyglądem Twojej strony spędzi na niej więcej czasu, dzięki czemu ma możliwość lepszego zapoznania się z ofertą i zapamiętania marki.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www