15 częstych błędów na stronach www
4 lata temu
Nie o każdej stronie internetowej powiemy, że została przygotowana profesjonalnie. Nie każdy serwis jest dla nas przystępny w użytkowaniu. Są strony, które na pierwszy rzut oka oceniamy negatywnie i szybko z nich uciekamy. Co zrobić, aby Twoja strona internetowa taka nie była?

Dowiesz się

  • Jakie są najczęstsze błędy popełniane na firmowych stronach www?
  • Jak uniknąć błędów, które negatywnie wpływają na wizerunek firmy?
  • Co robić, a czego się wystrzegać podczas projektowania profesjonalnej strony www dla firmy?
Nieprofesjonalna strona www, pełna niedociągnięć, które uniemożliwiają swobodne jej przeglądanie, wpływa negatywnie na odbiór i ocenę całej firmy. Strona firmowa powinna stanowić wizytówkę przedsiębiorstwa w internecie. Musi w prosty i atrakcyjny sposób przekazywać najważniejsze informacje, a jednocześnie gwarantować szybki i bezproblemowy kontakt z przedstawicielem firmy, dokonanie zakupu itp.
 

Jakich błędów unikać, by nie "spłoszyć” potencjalnych klientów?

1. Nieodpowiedni adres www. Łatwo rozpoznawalny adres to podstawa! Powinien być prosty, łatwy do zapisania, zapamiętania i powtórzenia. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku stron firmowych jest format www.NAZWAFIRMY.pl. 

2. INTRO. W większości przypadków bardziej denerwuje niż interesuje. Lepiej zrezygnować z tego “udogodnienia” z prostego powodu: im mniej kroków, tym szybciej Twój potencjalny klient zapozna się z ofertą Twojej firmy.

3. Problemy z załadowaniem strony. Nie ma nic gorszego niż bardzo wolno ładująca się strona. Aby strona ładowała się nawet przy powolniejszych łączach, wystarczy zoptymalizować obrazki. Kompresja pozwoli zmniejszyć objętość zdjęć i grafik, a jednocześnie nie wpłynie negatywnie na ich jakość.
 
4. Strony z animacjami Flash. Bardzo wolno się ładują i najczęściej irytują użytkowników. Jeśli już musisz je zastosować, daj możliwość pominięcia animacji.
 
5. Muzyka w tle. Nikt tego nie lubi, ale ciągle jeszcze można się spotkać z takimi stronami. Jeśli już z jakichś powodów musisz użyć muzyki, daj użytkownikom możliwość wyłączenia jej poprzez umieszczenie widocznego przycisku.

6. Niedopasowana strona do różnych przeglądarek. Nie każda strona wyświetli się prawidłowo w każdej przeglądarce. Ratunkiem jest współpraca z dobrym programistą, który będzie wiedział, jak problemowi zaradzić.
 
7. Brak wyszukiwarki. Ta kwestia dotyczy przede wszystkim stron, na których znajduje się bardzo dużo treści. Jeśli Twoja strona jest przepełniona różnorodnymi informacjami, powinieneś ułatwić użytkownikom ich odnajdowanie.
 
8. Nieodpowiednia rozdzielczość. Obecnie w większości przypadków stosowaną rozdzielczością jest 1024 x 768 pikseli.
 
9. Źle dobrane kolory. Kolory nieodpowiednio dobrane do siebie, nieodpowiadające specyfice firmy czy branży, źle dopasowane odcienie tekstu w stosunku do tła to tylko 3 z nieograniczonej ilości błędów, jakie można popełnić w tym przypadku. Kolory powinny być przyjazne dla wzroku użytkowników, lecz również odzwierciedlać charakter i powagę przedsiębiorstwa.
 
10. Zbyt dużo rodzajów czcionek. Zbyt dużo czcionek użytych na stronie, a już tym bardziej w jednym tekście, sprawia, że treść jest zupełnie nieczytalna.
 
11. Skomplikowana nawigacja. Właściwa nawigacja strony to kluczowa kwestia! Użytkownicy nie będą zastanawiać się, gdzie dokładnie mają kliknąć czy w jaki sposób odnaleźć niezbędną informację. Jeśli zmusisz ich do zbyt intensywnego myślenia, po prostu znajdą sobie inną stronę z łatwiejszą nawigacją.
 
12. Kiepska jakość zdjęć. Czasami jednym dobrym zdjęciem można zdziałać więcej niż tysiącem słów. Ale pod warunkiem, że cechuje go dobra jakość.
 
13. Błędy ortograficzne. Oznaczają niedbałość i ujawniają braki w podstawowej edukacji, ale przede wszystkim wskazują na zupełny brak profesjonalizmu. Należy ich unikać niczym zdjęć kiepskiej jakości!
 
14. Nieaktualne lub nieprawdziwe informacje. Jeśli Twój klient zobaczy na stronie nieaktualny numer telefonu i będzie próbował się dodzwonić, może poczuć się rozczarowany, a do tego straci zaufanie do firmy. A Ty stracisz klienta! Należy na bieżąco aktualizować wszystkie kluczowe informacje, związane z danymi teleadresowymi czy ofertą.
 
15. Nieaktywne linki. Wszystko, co znajduje się na Twojej stronie, powinno działać bezproblemowo. Nieaktywne linki mogą nie tylko zniechęcić użytkownika do odwiedzania witryny, lecz również pozbawią Cię szansy na zainteresowanie go oferowanym produktem bądź usługą.
Co jeszcze jest ważne?

Co jeszcze jest ważne?

  • Jeśli na Twojej stronie znajduje się formularz kontaktowy, należy umieścić w nim tylko najważniejsze zagadnienia czy pytania, które chcesz zadać użytkownikami. Zbyt wiele pytań może go zniechęcić! Efektywny formularz powinien być szybki i prosty do wypełnienia oraz wysłania.
  • Nie należy stosować na stronie dużych liter. Bardzo trudno czyta się takie teksty, a poza tym duże litery w internecie oznaczają krzyk lub wołanie o pomoc.
  • Nie zaleca się stosowania rozwijanego menu na stronach. Użytkownicy powinni od razu widzieć całą zawartość witryny, w innym przypadku do wielu przydatnych informacji mogą po prostu nie dotrzeć.
 
 
 
© CePixel Sp. z o.o., ul. Mochnackiego 25, 35-016 Rzeszów, Polska

CePixel Agency, Agencja reklamy, Agencja reklamowa Rzeszów, Rzeszów agencja interaktywna, Strony internetowe Rzeszów, Web design Rzeszów, Tworzenie wizerunku Rzeszów, Agencja Marketingowa, Identyfikacja wizualna Rzeszów, Projektowanie stron www